Wiki zajednica - Srpski (Serbian)
Preveo i uredio: Rale3R
Kontrolisali: ratkomil, (MajaD2020)
Dobrodošli u zvaničnu Pi Network Wiki zajednicu!
Ove wiki stranice uređuje i održava Zajednica Pi Chat Moderatora i one nisu zvanično izrečene od strane Pi Core tima. Zahteve podnete e-poštom putem ove veb stranice nadgleda Pi Core tim.
Pi Network Wiki zajednica je namenjena pomaganju Pionirima da sami pronađu i reše problem pre pokretanja slanja e-pošte. Svrha našeg sistema slanja e-pošte je da Pioniri prijave greške i da tako reše probleme sa greškama u aplikaciji (ili na Pi nalogu) koje nisu obuhvaćene Wiki zajednicom. Glavni tim (Core Team) se zahvaljuje na vašim značajnim pitanjima i povratnim informacijama. Zbog velikog obima obraćanja, prioritet ćemo dati odgovorima na konstruktivne predloge i na kritična pitanja kojima se ne mogu pozabaviti FAQ, Wiki zajednica ili Moderatorske chat sobe, ali će sve vaše poruke biti pregledane od strane članova Pi Core tima.
Za opšta pitanja o Pi Networku, na primer, kako zaraditi Pi ili kako funkcioniše Pi aplikacija, pogledajte stranicu “Često postavljana pitanja” (FAQ):Support .
Da biste saznali više o misiji, viziji i dugoročnoj strategiji kompanije Pi Network, pogledajte Belu knjigu:Pi Whitepaper .
Ako imate dodatnih pitanja posle čitanja FAQ ili Bele knjige, idite u Pi App pričaonice, gde Pi Moderatori mogu pružiti pojašnjenja i uputstva za rešavanje problema.
.
Pregled sadržaja
- 1 Kako da se registrujem
- 2 Kako da se prijavim? (zaboravio sam kako sam se registrovao - zaboravio sam svoju lozinku)
- 3 Kako se prijaviti Facebook-om
- 4 Kako se prijaviti brojem telefona
- 5 Kako da verifikujem svoj Pi nalog?
- 6 Kako da rudarim Pi?
- 7 Referalni tim i pozivnica sa kodom
- 8 Sigurnosni Krug (Security Circle)
- 9 Podešavanje naloga
- 10 Pi KYC
- 11 KAKO URADITI Pi KYC (uputstvo)
- 12 Kako postaviti čvor (Node)
- 13 Pričaonica (Chat)
- 14 Pi Browser i Pi novčanik (Pi Wallet)
- 15 Kako kreirati Pi novčanik
- 16 Priprema za Mainnet
- 17 Svi koraci u Mainnet kontrolnoj listi
- 18 Plan puta (Roadmap)
- 19 Čuvajte se prevara
- 20 Pomoć za oročavanje (Lockups Help)
- 21 Novi plan realizacije rudarenja (18. februar 2022)
- 22 Bezbednost Pi Network naloga (30. april 2022)
- 23 Osnovna stopa rudarenja je prilagođena (1. jun 2022)
- 24 Ažuriranje softvera iz Maja 2022 (11. jun 2022)
- 25 KYC je otvoren za većinu na mreži (21. jun 2022)
- 26 Mainnet migracija je konačno stigla! (15. jul 2022)
- 27 Pi KYC: Nove funkcije i poboljšana infrastruktura (09.12.2022)
- 28 Pi Ažuriranja za kraj 2022 godine (27.12.2022)
- 29 Pi je u Zatvorenom Mainnet-u. Pi Network nije povezan sa Menjačnicama i nije ih ovlastio za njegovo izlistavanje (29.12.2022)
- 30 Verifikacija identiteta putem ljudskih resursa u doba veštačke inteligencije (AI) (01.21.2023)
- 31 Pioniri, danas je Pi Day, dajmo sve od sebe! (14.03.2023)
- 32 Pi Network KYC često postavljena pitanja (FAQs) (04.07.2023)
- 33 Donošenje KYC-a i Grejs perioda za Mainnet migraciju: Strateški korak ka Otvorenom Mainnet-u (11.07.2024)
- 34 Nastaviće se…
.
.
Kako da se registrujem
Trenutno postoje tri metode koje možete koristiti za registraciju:
sa Facebook-om
sa brojem telefona
sa Apple ID
Ako već imate Facebook nalog, svoj Facebook nalog možete povezati sa Pi aplikacijom. Za buduće prijave jednostavno odaberite “Nastavi sa Facebook-om“ (Continue with Facebook,). Unesite svoju Facebook adresu e-pošte i lozinku u Facebook interfejs i moći ćete da uđete u svoj Pi nalog. Ovo je slično prijavljivanju u druge nezavisne aplikacije putem Facebook-a.
Ako želite da registrujete Pi nalog svojim brojem telefona, od Vas će se tražiti da kreirate i lozinku. Za buduće prijave u Pi aplikaciju ćete uneti svoj broj telefona i lozinku.
Ako imate Apple ID, pratite uputstva i potvrdite da dozvoljavate Pi da se prijavi pomoću vašeg Apple ID-a. Imajte na umu da vaše ime povezano sa vašim Apple ID-om treba da odgovara imenu na vašem ličnom dokumentu koji je izdao državni organ. Korisnici koji se registruju sa Apple ID-om neće moći da promene ime na nalogu.
Mogu li da imam više opcija za prijavu?
Da! Međutim, ako želite opciju Apple Sign-in, morate se prvo prijaviti kod Apple-a. Ako počnete sa Facebook-om ili brojem mobilnog telefona, kasnije nećete imati opciju Apple Sign-in.
U zavisnosti od metoda koji ste koristili za registraciju, drugi metod ćete moći dodati kasnije nakon registracije u svom profilu Pi aplikacije. Posle dodavanja drugog načina prijavljivanja moći ćete birati jedan od ta dva.
Gde mogu da nađem pozivni kod?
Ako Vam je neko poslao pozivnicu u poruci, koristite njegovo korisničko ime kao pozivni kod. Ako ste sami pronašli Pi aplikaciju, nečije pozivne kodove možete vrlo lako pronaći na društvenim mrežama.
Rešavanje problema na Facebook-u
Ako usput primite poruku o grešci, možda ćete morati dva puta da prođete kroz postupak „Nastavi sa Facebook-om“. Prvi put ćete možda morati da unesete svoju adresu e-pošte i lozinku za Facebook. Ako morate da počnete ispočetka, klikom na „Nastavi sa Facebook-om“ ne biste trebali ponovo da unosite svoje Facebook podatke, već jednostavno sledite uputstva da biste nastavili.
Takođe, proverite podešavanja Facebook-a da biste se uverili da ste dozvolili Pi aplikaciji da se poveže sa Facebook nalogom. U Facebook-u, u okviru „Podešavanja“ (Settings), morate da odete na „Aplikacije i web lokacije“ (Apps and Websites) i proverite da li ste „dozvolili“ povezivanje sa Pi aplikacijom (Turned on).
Telefonski broj i opšte rešavanje problema
Ako imate problema pri prijavi u Pi aplikaciju pokušajte da se prijavite pod različitim uslovima (a ovo bi bili različiti pokušaji prijave):
Pokušaj prijave 1: Isključite telefon, a zatim ga ponovo uključite
Pokušaj prijave 2 : Isključite WIFI (i koristite mobilne podatke)
Pokušaj prijave 3 : Pokušajte sa uključenim VPN-om
Pokušaj prijave 4 : Pokušajte sa isključenim VPN-om
NOTA: Kada je velika gužva u Pi aplikaciji, možda nećete imati uspeha, pa pokušajte ponovo kasnije.
Nazad na sadržaj
.
Kako da se prijavim? (zaboravio sam kako sam se registrovao - zaboravio sam svoju lozinku)
Važno je da se u Pi aplikaciju prijavite originalnom metodom koju ste koristili za registraciju naloga, tj. Facebook-om ili brojem telefona i lozinkom. Ako tokom prijave na nalog koristite drugačiju metodu ili broj telefona koji se razlikuje od vašeg originalnog, stvorićete potpuno nov i prazan nalog bez izrudarenog Pi-a. To NE znači da je Pi na vašem originalnom računu izgubljen. Zato, ako pri prijavljivanju budete pitani da unesete ime i prezime ili korisničko ime, što ste već uradili prvi put... zaustavite!!! Ne otvarajte novi nalog pomoću ovog načina prijavljivanja. Isprobajte drugi način (Facebook suprotno telefonskom broju ili obratno) ili probajte vaš drugi telefonski broj ako imate dva, a ne sećate se kojim ste registrovani.
Isprobajte sledeće načine da biste videli da li možete da se prijavite u originalni nalog:
Pokušajte da se prijavite putem Facebook-a klikom na „Nastavi sa Facebook-om“. (Ako primite grešku koja vas vraća na stranicu za prijavu, prođite još jednom kroz postupak.)
Pokušajte da se prijavite brojem telefona povezanim sa nalogom klikom na „Nastavi sa brojem telefona“.
Ako ste zaboravili lozinku pri prijavi telefonom ili ako ne dobijete verifikacioni kod, pokušajte da oporavite nalog klikom na „Zaboravljena lozinka?“ ili „Oporavi nalog“ (Recover account).
Ponekad vaša podešavanja telefona mogu uticati na prijavu. Pokušajte da se prijavite pod drugačijim uslovima (ovo bi bili različiti pokušaji prijave):
Pokušaj prijave 1: Isključite telefon, a zatim ga ponovo uključite
Pokušaj prijave 2: Isključite WiFi i koristite podatke (mobile data)
Pokušaj prijave 3: Pokušajte sa uključenim (ili isključenim) VPN-om
Nazad na sadržaj
.
Kako se prijaviti Facebook-om
Uputstva
Ako je Vaš nalog verifikovan sa Facebook-om,
Kliknite na “Nastavi sa Facebook-om“ na stanici za prijavu
Ako Vas pita da li „pinetwork“ želi da koristi „facebook.com“ za prijavljivanje, kliknite na „Nastavi” (Continue).
Prijavite se na svoju Facebook aplikaciju, gde ćete možda morati da unesete svoje Facebook podatke, ili ako ste već prijavljeni kliknite na „Nastavi“.
Ako Vas pita da li želite da „Facebook“ otvori „Pi“, kliknite na „Otvori” (Open).
Rešavanje problema
Ako usput primite poruku o grešci, možda ćete morati dva puta da prođete kroz postupak „Nastavi sa Facebook-om“. Prvi put ćete možda morati da unesete svoju adresu e-pošte i lozinku za Facebook. Kada sledeći put kliknete na „Nastavi sa Facebook-om“, ne biste trebali unositi svoje Facebook podatke, već jednostavno sledite uputstva za nastavak.
Ako i dalje ne možete da se prijavite, pokušajte da se prijavite pod različitim uslovima (a ovo bi bili različiti pokušaji prijave):
Pokušaj prijave 1: Isključite telefon, a zatim ga ponovo uključite
Pokušaj prijave 2 : Isključite WIFI (i koristite mobilne podatke)
Pokušaj prijave 3 : Pokušajte sa uključenim VPN-om
Pokušaj prijave 4 : Pokušajte sa isključenim VPN-om
Takođe, proverite podešavanja Facebook-a da biste se uverili da ste dozvolili Pi aplikaciji da se poveže sa Facebook nalogom. U Facebook-u, u okviru „Podešavanja“ (Settings), morate da odete na „Aplikacije i web lokacije“ (Apps and Websites) i proverite da li ste „dozvolili“ vezu sa Pi aplikacijom (Turned on).
Kada je velika gužva u Pi aplikaciji, možda nećete imati uspeha. Zato, pokušajte više puta u različito doba dana.
Izveštaji o greškama
Ne postoje poznate greške prilikom prijavljivanja pomoću Facebook-a. Ako ne možete da se prijavite putem Facebook-a, moguće je da ste svoj Pi račun registrovali brojem telefona i lozinkom.
Nazad na sadržaj
.
Kako se prijaviti brojem telefona
Ako je vaš račun registrovan ili verifikovan vašim brojem telefona, da biste se prijavili na svoj račun, kliknite na „Nastavi sa brojem telefona“ (Continue with phone number), unesite telefonski broj koji ste koristili u trenutku registracije (osim ako niste promenili broj telefona tokom faze testiranja) i sledite uputstva.
Ako znate svoju lozinku
Kliknite na „Nastavi sa brojem telefona“ na stranici za prijavu.
Izaberite pozivni broj države, unesite svoj telefonski broj i pritisnite taster „Nastavi“ (Go).
Unesite svoju lozinku i pritisnite taster „Pošalji“ (Submit).
Ako ste zaboravili vašu lozinku
Kliknite na „Nastavi sa brojem telefona“ na stranici za prijavu.
Izaberite pozivni broj države, unesite svoj telefonski broj i pritisnite taster „Nastavi“ (Go).
Kliknite na plavu hipervezu „Zaboravljena lozinka?“ (Password forgotten?)
Kliknite na zeleni taster „OBNOVI RAČUN“ (RECOVER ACCOUNT).
Unesite ili potvrdite svoj telefonski broj, uključujući pozivni broj države, i kliknite na narandžasti taster „POŠALJI” (SUBMIT).
Kliknite na narandžasti taster „Otvori SMS“ (Open SMS).
Kliknite na beli taster „Otvori SMS“ (Open SMS).
Imaćete KOD u polju za tekst, kojeg treba da šaljete.
Napomena: Ako imate telefonski broj koji nije verifikovan a zaboravili ste lozinku, nećete moći da koristite ovu metodu za prijavljivanje. Ako ste verifikovali Facebook, prijavite se na taj način.
Ili ako imate problema sa slanjem koda, probajte ”Ručna uputstva” (Manual instructions)
Kliknite na hipervezu “Ručna uputstva” (Manual Instructions).
Izađite iz Pi aplikacije u SMS poruke da biste primaocu poslali KOD koji se nalazi na spomenutom ekranu.
Vratite se u Pi aplikaciju, kliknite na „Poslao sam tekst“ (I have sent the text).
Rešavanje problema
Ako i dalje ne možete da se prijavite u Pi aplikaciju pokušajte da se prijavite pod različitim uslovima (a ovo bi bili različiti pokušaji prijave):
Pokušaj prijave 1: Isključite telefon, a zatim ga ponovo uključite
Pokušaj prijave 2 : Isključite WIFI (i koristite mobilne podatke)
Pokušaj prijave 3 : Pokušajte sa uključenim VPN-om
Pokušaj prijave 4 : Pokušajte sa isključenim VPN-om
Kada je velika gužva u Pi aplikaciji, možda nećete imati uspeha. Zato, pokušajte ponovo kasnije.
Nazad na sadržaj
.
Kako da verifikujem svoj Pi nalog?
Da li treba da izvršim verifikaciju naloga pomoću svog broja telefona ili Facebook-a?
Trenutno niste dužni da vršite verifikaciju naloga svojim brojem telefona ili Facebook-om kako bi rudarili. Možete da nastavite da rudarite i skupljate Pi čak i ako niste verifikovani. Međutim ako ste u mogućnosti da potvrdite svoj telefonski broj, učinite to. Ako iz nekog razloga ne uspete da potvrdite svoj broj telefona pomoću trenutne metode, ne morate žuriti ili brinuti. Možete nastaviti sa rudarenjem. Potvrdu možete uraditi i kasnije, ali u budućnosti ćete morati da potvrdite svoj telefonski broj da biste preneli svoj Pi koji ste iskopali u Mainnet. U slučaju da ste nalog verifikovali putem Facebook-a nije potrebno da verifikujete svoj broj telefona, ali je sigurnije za Vas da uradite obe verifikacije..
Koji način verifikacije je najbolji?
Neki Pioniri će imati više opcija za verifikaciju. Izaberite opciju koja najbolje odgovara vašim potrebama. Razmislite kako biste želeli da se prijavite. Ako imate Facebook profil, da li biste želeli da koristite svoje Facebook podatke za prijavljivanje? Da li biste se radije prijavili lozinkom i svojim brojem telefona? Takođe razmislite koji je način prijave lakši ako zaboravite lozinku.
U budućnosti će Pionirima biti dostupno više metoda verifikacije. Ako možete da verifikujete Pi nalog pomoću dve različite metode, tada ćete imati i dva različita načina za prijavljivanje.
Kako da verifikujem svoj nalog brojem telefona?
Ako imate mogućnost da nalog verifikujete ovom metodom, videćete taster „POTVRDI“ (VERIFY) pored “Potvrda telefona” (Phone verification) u vašem profilu. Ako opcija nije dostupna, videćete „N/A“ umesto tastera.
Idite u Vaš “Profil”
Kliknite na taster “POTVRDI” (VERIFY) desno od “Potvrda telefona” (Phone verification)
U zavisnosti od vaše zemlje, imaćete različite opcije, pa sledite uputstva.
Ako imate telefonski broj u SAD, Velikoj Britaniji, Belgiji ili Izraelu, verovatno ćete dobiti tekstualnu poruku sa kodom koji treba da unesete na sledećem ekranu.
Ako nemate telefonski broj u SAD, Velikoj Britaniji, Belgiji ili Izraelu, odaberite bilo koju zemlju od njih, za slanje SMS poruke, a zatim kliknite na zeleno dugme „START“. Zatim pritisnite “send” u aplikaciji za tekstualne poruke. Primenjivaće se cena poruke Vašeg mobilnog operatera. Uverite se da ste omogućili međunarodnu razmenu SMS-ova u podešavanjima Vašeg telefona. Ponekad vam mogu naplatiti čak i ako poruka nije uspešna. Takođe, možda ćete imati uspeha sa jednim brojem, ali ne i sa drugim, pa ćete morati da isprobate više zemalja, od ponuđenih.
Takođe imajte na umu da postoje i „Ručna uputstva“ (Manual Instructions) ako imate problema sa gore navedenim metodama.
Rešavanje problema
Kada je gužva u Pi aplikaciji, potvrda telefona možda neće biti uspešna. Dakle, možda ćete morati pokušati više puta u različitim danima ili vremenskim terminima.
Ako primite grešku, ponovo prođite kroz postupak. Ako i dalje ne možete da se verifikujete, pokušajte pod drugačijim uslovima (a ovo bi bili načini za to):
Pokušaj potvrde 1: Isključite telefon, a zatim ga ponovo uključite
Pokušaj potvrde 2 : Isključite WIFI (i koristite mobilne podatke)
Pokušaj potvrde 3 : Pokušajte sa uključenim VPN-om
Pokušaj potvrde 4 : Pokušajte sa isključenim VPN-om
Trenutno nudimo 4 različita telefonska broja za verifikaciju telefona - SAD, Velika Britanija, Belgija i Izrael. Ako ne živite u ovim zemljama, možda ćete morati da omogućite međunarodno slanje SMS poruka, pa proverite u svom telefonu da li imate tu opciju. Ako ne uspete sa brojem telefona jedne države, pokušajte sa drugim.
Postoje određeni operateri koji mogu blokirati tekstualne poruke. Ako ne možete da verifikujete svoj nalog nakon više pokušaja, verovatno Vaš provajder blokira te poruke. Istražujemo rešenje za ovakve slučajeve.
Kako da verifikujem svoj nalog Facebook-om?
Ako imate mogućnost da nalog verifikujete ovom metodom, videćete taster „POTVRDI“ (VERIFY) pored “Potvrda Facebook-a” (Facebook verification) u vašem profilu. Ako opcija nije dostupna, videćete „N/A“ umesto tastera. Ako opcija potvrde Facebook-a postoji, pratite sledeće korake:
Kliknite na taster “POTVRDI” (VERIFY).
Ako Vas pita da li „pinetwork“ želi da koristi „http://facebook.com “ za prijavljivanje, kliknite na „Nastavi” (Continue).
Prijavite se na svoju Facebook aplikaciju, gde ćete možda morati da unesete svoje Facebook podatke za prijavu.
Dajte potrebne dozvole.
Ako Vas pita da li želite da „Facebook“ otvori „Pi“, kliknite na „Otvori” (Open).
Rešavanje problema
Treba da imate instaliranu aplikaciju Facebook na Vašem telefonu.
Prijavite se na Facebook u Vašem telefonu.
Proverite podešavanja da biste omogućili drugim aplikacijama da se povežu sa vašim Facebook nalogom.
U Facebook-u, u okviru „Podešavanja“ (Settings), idite na „Apps and Websites” i proverite da li ste „dozvolili“ vezu sa Pi aplikacijom (Turned on).
Nazad na sadržaj
.
Kako da rudarim Pi?
Pritisnite taster za rudarenje (ili ikonu munje) da biste započeli ciklus rudarenja od 24 sata. Po završetku ciklusa, treba da pritisnete taster za rudarenje da biste započeli novi ciklus.
Kada mogu da unovčim Pi?
Pi još uvek ne možete unovčiti. Moći ćete ga unovčiti ili razmeniti za druge valute u Trećoj Fazi projekta, kada Pi pređe na potpuno decentralizovani blockchain.
Pi Network je pokrenuo Prvu fazu projekta 14.3.2019 (Dan Pi). Tokom Prve faze, vaše stanje skupljenih Pi je evidentirano sa garancijom da će se to stanje poštovati kada Pi pređe na Mainnet (treću fazu), osim ako ne postoji kršenje Pi uslova i pravila, npr. stvaranje lažnih naloga. Transferi Pi-a su ograničeni dok ne dođemo do Mainneta kako bi sprečili loše aktere da akumuliraju Pi sa lažnih naloga. Na primer, loš akter bi mogao da rudari sa lažnih računa, prenese Pi na legitimni račun, a zatim da prođe kroz proces verifikacije Pi-jevog naloga uprkos njegovoj nezakonitoj dobiti. Još preciziramo tačan vremenski okvir za razvoj projekta. Za više detalja pogledajte sekciju “Mapa puta” naše Bele knjige: Pi Whitepaper
Kako mogu da zamenim Pi za Fiat valutu?
Trenutno ne postoji mesto za kupovinu ili prodaju Pi-a. Drugim rečima, Pi nije ni na jednoj trgovinskoj berzi.
Budite pažljivi sa prevarantskim web stranicama koje tvrde da trguju ili razmenjuju Pi.
Pi trenutno možete da zaradite na sledeće načine: klikom na taster za rudarenje svaka 24 sata, izgradnjom svog Sigurnosnog kruga i pozivanjem novih članova da se pridruže vašem Referalnom timu.
Kada ću moći da šaljem svoj Pi drugima?
Slanje u aplikaciji trenutno još nije moguće. Pazite na prevare koje tvrde da prodaju ili obavljaju transakcije u Pi Network novčićima. Kada transakcije budu dostupne, to ćemo objaviti u aplikaciji.
Samo mali broj pionira koji su deo Pilot programa ima mogućnost da šalje Pi u svrhu testiranja. Prodaja ili trgovanje Pi-em za Fiat ili kriptovalute predstavlja kršenje uslova i pravila. Molimo prijavite ovakva kršenja ako saznate za njih.
Zašto se moj Pi ne povećava?
Na vrhu ekrana aplikacije možete da vidite brojač sa vašim bilansom Pi, koji se povećava ako trenutno rudarite. Brojač se može zaustaviti ako smo u režimu Pi Lite, kada se obavlja održavanje i ispravka u aplikaciji.
Ikona munje prikazuje vašu stopu rudarenja koja će se menjati u zavisnosti od broja aktivnih rudara u vašem Referalnom timu. Kada ste u ciklusu rudarenja ikonica munje će biti zelena.
Zašto mi se Pi stanje smanjilo?
Pi Saldo može da se smanji ako se odjavite iz aplikacije pre kraja 24-časovnog ciklusa rudarenja. Drugim rečima, možete izgubiti Pi koji je izrudaren od početka rudarskog ciklusa do trenutka odjave. Pre nego što se odjavite postoji poruka upozorenja. Ako baš morate, najbolje vreme za odjavu iz aplikacije je nakon isteka 24-časovnog ciklusa, tako da ne izgubite ono što ste rudarili toga dana.
Drugi razlog bi mogao biti taj što ste možda u privremenom “Lite” režimu koji vam prikazuje stanje pri poslednjem pritisku na ikonicu munje kada započinje ciklus rudarenja, što će izgledati kao smanjenje vašeg ukupnog Pi. Međutim, vaše stanje Pi-a je sigurno, i ažuriraće se kada se aplikacija vrati u puni režim rada.
Ako prethodan opis ne objašnjava zašto ste možda primetili smanjenje vašeg Pi stanja, podnesite e-mail zahtev za podršku sa opisom vašeg problema.
Ako se odjavite iz aplikacije pre kraja vašeg ciklusa rudarenja, izgubićete Pi koji je zarađen tokom tog tog ciklusa. Ako treba da se odjavite, najbolje vreme bi bilo posle završenog ciklusa rudarenja.
Kada sam se prijavio u aplikaciju, Pi stanje mi se vratilo na nulu. Šta se dogodilo?
Verovatno ste stvorili novi nalog, umesto da se prijavite na svoj originalni nalog. Molimo pročitajte povezani članak „Kako da se prijavim? - Zaboravio sam kako sam se registrovao - Zaboravio sam svoju lozinku“.
Nazad na sadržaj
.
Referalni tim i pozivnica sa kodom
Kako da dobijem više članova za svoj Referalni tim?
Vaš Referalni tim (Earning team) čine, onaj koji vas je pozvao i ljudi koje ste vi pozvali. Dakle, možete da izgradite sopstveni Referalni tim tako što ćete drugima dati svoj pozivni kod. Idite na stranicu Referalnog tima i kliknite na ljubičasto dugme „POZOVI“ (INVITE). To će vam omogućiti da pozivnicu sa kodom pošaljete svojim kontaktima u telefonu. Takođe možete iskoristiti „UPOTREBI DRUGE MOGUĆNOSTI“ (USE OTHER CHANNELS) da biste poslali svoju pozivnicu na druge načine.
Svoj pozivni kod možete objavljivati na društvenim mrežama ili pronaći druga kreativnija rešenja. Molimo vas da ne objavljujete vaš pozivni kod u Pi Chat sobama jer su tamo Pioniri koje je neko drugi već prethodno pozvao. Vaš kod je namijenjen da pozivate NOVE članove u mrežu Pi i formirate sa njima svoj Referalni tim.
Mogu li da pređem u neki drugi Referalni tim?
Pionir ne može preći u drugi Referalni tim jer bi ta promena pokrenula složene izračune svih prethodnih stopa rudarenja u svakom pojedinačnom ciklusu kako novog tako i starog referala, i Pionira koji želi da se prebaci u drugi Referalni tim. Dakle, ne podržavamo ovaj proces koji ne samo da troši računarsku snagu, već stvara i nedosledno korisničko iskustvo i kvari ravnotežu ostalim Pionirima, odnosno svima osim podnosiocu zahteva.
Imajte na umu da vaš Referalni tim čine onaj koji vas je pozvao i ljudi koje ste vi pozvali. Dakle, možete da izgradite sopstveni Referalni tim pozivanjem drugih.
Ako imate prijatelja sa velikim Referalnim timom sa visokom stopom rudarenja, korišćenjem njegovog koda i ulaskom u njegov Referalni tim vi ne povećavate vašu stopu rudarenja, jer se stopa rudarenja zasniva na članovima vašeg Referalnog tima, a ne na članovima tima vašeg prijatelja.
Moj pozvani je pogrešio sa pozivnim kodom i nije završio u mom Referalnom timu. Mogu li vratiti pozvanog u svoj Referalni tim?
Pionir ne može preći u drugi Referalni tim jer bi ta promena pokrenula složene izračune svih prethodnih stopa rudarenja u svakom pojedinačnom ciklusu rudarenja kako novog tako i starog referala, i Pionira koji želi da se prebaci u drugi Referalni tim. Dakle, ne podržavamo ovaj proces koji ne samo da troši računarsku snagu, već stvara i nedosledno korisničko iskustvo i ravnotežu za ostale Pionire, odnosno za sve osim za podnosioca zahteva.
Mogu li da uklonim člana iz svog Referalnog tima?
Tehnički ne, posebno za sve stvarne ljudske članove Referalnog tima, jer se struktura Referalnog tima ne odnosi samo na rudarski bonus, već takođe beleži istoriju ko je koga pozvao u mrežu.
Međutim, možete ukloniti člana iz pričaonice Referalnog tima ili prijaviti člana Referalnog tima kao lažni nalog ako zaista mislite da je lažni. Funkcija prijave lažnih naloga takođe uklanja članove iz pričaonice Referalnog tima. Možete koristiti funkciju filtriranja „Sakrij prijavljene“ (Hide reported) kako biste ih učinili nevidljivim u vašem Referalnom timu.
Ako imate neaktivnog člana tima, možete ga sakriti pomoću funkcije filtera na stranici Referalni Tim.
Ako vas neko maltretira u pričaonici Referalnog tima, možete ga ukloniti tako što ćete u meniju u gornjem desnom uglu pričaonice kliknuti na „Izbaci iz pričaonice“ (Remove from chat).
Da li postoji ograničenje broja ljudi koje mogu da pozovem?
Nema ograničenja. Možete da pozovete koliko god želite ljudi.
Šta se događa ako imam članove Referalnog tima koji su neaktivni?
Stopa rudarenja se povećava kada su članovi vašeg Referalnog tima aktivni i zajedno sa vama rudare. Ako su članovi vašeg Referalnog tima neaktivni, tada nećete dobiti njihov bonus, ali to neće negativno uticati na drugi način.
Podsećajte članove svog Referalnog tima da rudare klikom na „OPOMENI NEAKTIVNE“ (PING INACTIVE). Na taj način će neaktivni članovi vašeg tima dobiti podsetnik sa obaveštenjem da započnu novi ciklus rudarenja..
Šta se događa ako imam članove Referalnog tima čiji su nalozi lažni?
Ako imate članove Referalnog tima čiji su nalozi lažni, tada će bonus zarađen od njih biti izbrisan pre prelaska na Mainnet u trećoj fazi.
Shvatamo da će biti žalosno videti smanjenje vašeg stanja usled brisanja takvih bonusa, međutim to je bio nepravedan dobitak već u startu, jer Pi pravila određuju da Pi nalog mogu imati samo stvarna ljudska bića i to jedan nalog po osobi, kao i to da će svi Pi koji su izrudareni na lažnim nalozima biti uništeni. Nepravedno je da ljudi zadrže Pi koji je zarađen na lažnim nalozima. Zamislite lošeg igrača koji je stvorio mnogo lažnih naloga da bi zaradio Pi po višoj stopi rudarenja. Da bismo održali pouzdanost i pravičnost u našoj mreži, ne možemo dozvoliti nikome da nepravedno zaradi Pi putem nagrada sa lažnih naloga.
Nazad na sadržaj
.
Sigurnosni Krug (Security Circle)
Kako da dodam nekog u moj Sigurnosni krug?
U svoj Sigurnosni krug članove možete dodati tek posle tri završena ciklusa rudarenja od 24 časa.
Da biste u svoj Sigurnosni krug dodali članove iz svog Referalnog tima, sledite ova uputstva:
Kliknite na “štit” ikonicu na početnom ekranu Pi aplikacije.
Klikni na “DODAJ POSTOJEĆE PI KORISNIKE” (ADD AN EXISTING PI USER).
Klikni na narandžasti taster “DODAJ” (ADD) pored njihovog imena.
A onda bi trebalo da se pojavi zelena kukica pored njihovog imena, što završava postupak!
Kako da dodam nekog u svoj Sigurnosni krug iz telefonskih kontakata?
Novog člana u vaš Sigurnosni krug možete dodati klikom na taster „DODAJ IZ KONTAKATA“ (ADD FROM CONTACTS) ako je ta osoba registrovala svoj telefonski broj. Ponekad ćete možda videti zeleni Pi logotip pored njihovog imena ili ćete jednostavno znati da su oni već postojeći članovi Pi Networka. Kliknite na njihovo ime, a zatim na „POTVRDI“ (CONFIRM).
Kako da dodam u svoj Sigurnosni krug nekog od svojih Facebook prijatelja?
Trenutno još uvek ne postoji način da Pioniri dodaju druge Pionire verifikovane Facebook-om, osim ako već nisu u njihovom Referalnom timu ili ako su verifikovali svoj broj telefona.
Koliko ljudi mogu dodati u moj Sigurnosni krug?
Ako ste već dodali 5 članova u svoj Sigurnosni krug, tada ste postigli maksimalan broj članova vašeg Sigurnosnog kruga koji može doprineti vašoj osnovnoj stopi rudarenja. Možete dodati još ljudi u svoj Sigurnosni krug, ali dodatni članovi (preko njih 5) neće doprineti povećanju stope rudarenja. Drugi način za povećanje stope rudarenja je pozivanjem više ljudi u svoj Referalni tim i dobijanjem bonusa za svakog od njih. Pi nagrađuje Pionire za doprinos sigurnosti (Sigurnosni krug) i doprinos rastu mreže (Referalni tim).
Imajte na umu da dodavanjem osobe u svoj Sigurnosni krug potvrđujete da je ta osoba ljudsko biće u koje imate poverenja, i zato dobijate bonus stope rudarenja.
Šta ako nemam nikog da dodam u svoj Sigurnosni krug?
I dalje možete ostati u aplikaciji i rudariti Pi. Ali ako dodate ljude u svoj Sigurnosni krug, povećaćete vašu stopu rudarenja.
Nazad na sadržaj
.
Podešavanje naloga
Promene na vašem nalogu ne mogu se izvršiti putem e-pošte ili portala za podršku, jer nemamo načina da bezbedno potvrdimo da zahtev dolazi od stvarnog vlasnika naloga. Drugim rečima, ne možemo da obradimo zahtev za promenu vašeg imena, korisničkog imena, broja telefona ili lozinke. Pogledajte sledeće pododeljke za više detalja o svojstvima svakog naloga. Ako želite da budete dodati na spisak e-adresa da biste bili obavešteni kada je funkcija u aplikaciji dostupna, popunite email obrazac zahteva ovde.
Kako da izmenim svoje ime i prezime na Pi nalogu?
Osnovni tim ne obrađuje ručno izmene imena niti ispravlja greške. Ranije je svim postojećim Pionirima bila ponuđena jedna prilika sa rokom od 3 dana da ažuriraju svoje ime u aplikaciji u okviru grejs perioda, a novi Pioniri mogu da ažuriraju svoje ime u prve dve nedelje od registracije, osim ako novi Pionir ne koristi AppleID kao metod registracije.
Za AppleID korisnike, Ime povezano sa Pi nalogom je ono što Apple prijava daje Pi-u, pa je važno da Pioniri imaju svoja prava imena i prezimena povezana sa AppleID-om pre nego što se prijave za novi Pi nalog pomoću Apple-ove prijave.
Funkcija zahteva za ažuriranje imena dostupna je u Profilu Pi aplikacije (osim ako ste se prijavili sa AppleID-om). Da biste izvršili izmene možete podneti zahtev. Zahtev za ažuriranje imena će biti prihvatljiv samo za izmene koje će i dalje generalno predstavljati isto ljudsko biće, npr. manje izmene u pravopisu, zamena imena i prezimena, dodavanje srednjeg imena, dodavanje prefiksa/sufiksa ili usklađivanje sa imenom prikazanim na vašem ličnom dokumentu.
Potpuna promena imena koja nema sličnosti sa trenutnim imenom i predstavlja dve potpuno različite osobe biće odbijena.
Imajte na umu da će zahtevima za izmenu imena biti potrebno vreme za obradu zbog složenosti od slučaja do slučaja, a biće obrađeni i kao kasniji deo našeg ukupnog KYC procesa. Dakle, ako podnesete zahtev, budite strpljivi.
Evo kako podneti zahtev:
Na početnom ekranu Pi aplikacije tapnite na ikonicu ≡ u gornjem levom uglu da biste otvorili bočni meni.
Tapnite na “Profil”
U sekciji “Podešavanja” kliknite na “VIDI KAKO” pored “Zatražite izmenu imena”
Pregledajte svoje trenutno uneto ime, a zatim dodirnite „Zahtev za izmenu imena“ u donjem desnom uglu.
Nadalje pratite uputstva u aplikaciji.
Imajte na umu da se ime na Profilu može razlikovati od vašeg imena i prezimena jer je 1) vaš „nadimak“ ili „uobičajeno ime“ ime koje će se pojaviti u vašem profilu, ili 2) ste koristili AppleID prijavu kao vaš metod registracije.
Kako da promenim svoje korisničko ime (Username) na Pi nalogu?
Korisnička imena ne bi trebalo da se menjaju. Trenutno u aplikaciji ne postoji opcija za promenu korisničkog imena. Nadamo se da ćemo u budućnosti imati funkciju unutar aplikacije, gde ćete moći da zahtevate promenu korisničkog imena ako korisničko ime sadrži vulgarnost ili lične podatke (poput vašeg imena ili broja telefona).
Kako da promenim broj telefona na Pi nalogu?
Trenutno u aplikaciji ne postoji opcija za promenu broja telefona.
U budućnosti će u aplikaciji postojati funkcija, gde ćete moći da promenite svoj broj telefona (uz ograničenja). Core Team je proveo mnogo vremena pažljivo osmišljavajući ovu funkciju kako bi se osiguralo da je botovi ili lažni nalozi ne mogu zloupotrebiti. Ovo je važna mogućnost, ali ne postoji vremenski okvir za izradu ove funkcije.
Budite sigurni da ste zapamtili svoju lozinku. Ako se odjavite i trebate ponovo da se prijavite, možete se prijaviti sa starim brojem telefona i lozinkom. Ako zaboravite lozinku, nema načina da vratite taj nalog pomoću telefonskog broja. Zato vas molimo da čuvate svoju lozinku. (Drugi način osiguranja prijave na svoj nalog je takođe verifikacija naloga putem Facebook-a.)
Kako da promenim lozinku na Pi nalogu?
Trenutno u aplikaciji ne postoji opcija za promenu lozinke.
Ako ste zaboravili lozinku i odjavili se iz aplikacije, moraćete da prođete kroz postupak oporavka naloga, gde ćete napraviti novu lozinku pre nego što uđete u aplikaciju.
Kako da izbrišem svoj Pi nalog?
Unutar aplikacije možete sami pokrenuti postupak brisanja. Ako ste prijavljeni na svoj nalog, idite na meni u gornjem levom uglu, a zatim idite na stranicu „Profil“ i pod “Brisanje naloga” kliknite na dugme „VIDI KAKO“ da biste započeli proces.
Takođe, ako jednostavno napustite nalog, on kasnije neće proći verifikaciju, biće ugašen i neće biti deo Mainneta.
Kako da izbrišem moj drugi nalog? Slučajno sam otvorio više Pi naloga i ne želim da zbog toga budem kažnjen.
Ako možete da se prijavite na svoj drugi nalog, možete sami započeti postupak brisanja. Idite u meni u gornjem levom uglu, a zatim idite na stranicu „Profil“ i pod “Brisanje naloga” kliknite na dugme „VIDI KAKO“ da biste započeli postupak.
Ako ne budete mogli da se prijavite na drugi nalog, nadamo se da ćemo u budućnosti imati funkciju unutar aplikacije, gde ćete moći da prijavite duplikat naloga i zatražite njegovo brisanje. Obavezno prijavite duplikat naloga kako biste izbegli kršenje uslova korišćenja.
Nazad na sadržaj
.
Pi KYC
Objavljeno je pilot rešenje Pi Network KYC-a
Pi Core tim je razvio pilot KYC rešenje koje će u početku obuhvatiti 100 pionira po državi. Ovi pioniri imaju priliku da među prvima urade KYC i pomognu da se poboljšaju algoritmi naše aplikacije kako bi se mogla primeniti na što više pionira pre Mainneta. Pored ovih početnih 100 Pionira po zemlji, ubrzo ćemo postepeno uvoditi više KYC slotova za našu pilot verziju.
Imajte na umu da Osnovni tim radi i na prevođenju ove aplikacije, pa preporučujemo da ukoliko ne razumete dovoljno dobro engleski sačekate njeno potpuno izdanje.
Zašto je važan KYC?
“Know Your Customer/Client” (KYC) je proces koji potvrđuje identifikaciju ličnosti kako bi se razlikovali pravi od lažnih naloga.
Vizija Pi Network-a je da izgradi najrasprostranjeniju, primjenjljivu digitalnu valutu i ekonomiju za sve Pionire. Mehanizam rudarenja Pi Network-a je zasnovan na društvenoj mreži gde se brzina rudarenja prepolovi kada veličina društvene mreže poraste za 10 puta. Pi ima strogo pravilo da jedna osoba može imati samo jedan nalog.
Ovo zahteva visok stepen tačnosti, kako bi se utvrdilo da su članovi mreže prava ljudska bića, sprečavajući pojedince da mogu da gomilaju Pi nepravednim kreiranjem lažnih naloga. KYC tako pomaže da se obezbedi mreža pravih ljudi.
KYC podaci koje prikupljamo se koriste isključivo za verifikaciju pionirovog identiteta. Takođe moraju da budu u skladu sa propisima protiv pranja novca (AML) i antiterorizma. Nikada nismo prodali nikakve KYC podatke niti ćemo to učiniti bez vašeg pristanka. Molimo pogledajte našu Politiku privatnosti za više detalja o „KYC podacima“.
Kako funkcioniše KYC rešenje?
Pi Network-ovo KYC rešenje se gradi kroz naš Pi App Engine isto kao i druge ekosistemske aplikacije. Imajte na umu da ovo rešenje pokušava da stvori ravnotežu između tačnosti i privatnosti, dok istovremeno postiže širenje miliona KYC-a, pokrivajući različite populacije svojom pristupačnošću.
Naše KYC rešenje kombinuje automatizovane mašine i ljudsku verifikaciju sa ciljem da obezbedi tačan i efikasan KYC za sve. Automatizovane mašine će biti odgovorne za obradu slika, za izdvajanje teksta, za identifikaciju lažnih dokumenata, za proveru životnosti kao i za poređenje slika. KYC verifikovane osobe će moći proveravati da li ima grešaka. Važnost postojanja i unapređenja komponente automatizovanih mašina je dvostrana: 1) prilagodljivost KYC-a milionima pionira i 2) smanjenje izloženosti podataka ljudskim verifikatorima kako bi se bolje zaštitila privatnost Pionira. Vaše učešće u trenutno puštenoj pilot KYC aplikaciji će pomoći u unapređenju naše automatizacije mašina da bi zadovoljili ove ciljeve.
Da bi se dodatno zaštitila privatnost pionira, lični podaci (osim podataka koje mašina nije uspela da pročita) biće redigovani, prepravljeni, odnosno zaštićeni od čitanja. Ljudski verifikatori prethodno moraju imati svoj KYC ako se odluče da rade u KYC aplikaciji na proveri redigovanih ličnih dokumenata i selfija, kako bi mogli da potvrde (1) da li je vaš lični dokument sa fotografijom istog tipa kao što ste naveli u obrascu i (2) da li ste zaista vi osoba koja je prikazana na vašem ličnom dokumentu.
Nakon automatske mašinske provere biće potrebna dva kruga ljudske verifikacije. U prvom krugu pregleda, dva ljudska verifikatora će moći da vide samo redigovani lični dokument kako bi potvrdili da li je vaš dokument tražena vrsta ličnog dokumenta. Oni ne mogu da vide vaše lične podatke ili vašu sliku. Kada aplikacija KYC bude u potpunosti objavljena, pionir koji izvodi KYC će moći da pregleda i unapred odobri redigovanu verziju svog ličnog dokumenta, pre nego što taj dokument pregledaju ljudski verifikatori. Međutim, ako mašinsko očitavanje ne uspe da obradi neke lične podatke, onda će ljudski verifikatori u prvom krugu provere takođe morati da verifikuju određene delove ličnih podataka.
U drugom krugu pregleda, druga dva ljudska verifikatora će moći da vide lice pionira na dokumentu i njegov “selfi”. Oni će potvrditi da li je na obe slike ista osoba. Druge informacije na dokumentu neće biti vidljive.
Ako dođe do neslaganja između rezultata dva ljudska verifikatora u prvom ili drugom krugu, onda će treći ljudski verifikator biti odlučujući glas u rešavanju spora. Ovaj sistem zahteva najmanje 4 ljudska identifikatora za svaki KYC, a svi rade nezavisno. Opet, nijedan ljudski verifikator neće videti i izgled ličnog dokumenta i lice iste osobe, što je dodatna zaštita vaše privatnosti.
Ljudski verifikatori će biti slučajno odabrani iz grupe pionira iz iste zemlje u kojoj je izdat lični dokument. Pre nego što verifikuju prave pionire, oni prvo moraju da se slože sa Uslovima i Pravilima aplikacije, a zatim prođu kroz tutorijal da bi se obučili za verifikaciju dokumenata. Pošto se rad ovih verifikatora stalno unakrsno proverava, kako bi se sprečili loši akteri, pružanje učestalo netačne verifikacije će dovesti do njihovog uklanjanja iz grupe verifikatora.
Programski kod KYC aplikacije može biti objavljen kao PiOS u budućnosti, tako da programeri zajednice mogu dodati i druge dokumente specifične za datu državu, kako bi doprineli ovom projektu.
Odricanje odgovornosti: Podaci koje su dostavili ovi početni pioniri (koji učestvuju u Pilot verziji KYC aplikacije) članovima Osnovnog tima koji razvijaju ovu aplikaciju biće vidljivi bez korigovanja. Moramo proveriti da li su rezultati automatizovanih mašina tačni u poređenju sa vašim podacima. Dakle, sa novim KYC-om možete sačekati i uraditi ga kasnije, ako ste zabrinuti za privatnost.
Kada će pioniri doći do KYC-a?
Cilj nam je da putem ovih mera izgradimo potpuno izvodljiv i prilagodljiv KYC proces. Zvanični početak masovnog KYC-a će biti pre pokretanja Mainnet-a, tada kad osetimo da je naš KYC proces spreman za masovnu upotrebu. Pošto predstavimo KYC rešenje za određenu zemlju, ljudima ćemo ponuditi određeno vreme kako bi mogli postaviti pitanja i uspešno sprovesti KYC.
U zavisnosti od nivoa učešća i drugih parametara Mainneta, odlučićemo da li pioniri mogu uraditi KYC nakon Mainnet-a ili ne. Ne propustite! Svakodnevno proveravajte Pi aplikaciju, nastavite sa sakupljanjem Pi i budite u toku sa našim nedeljnim sadržajem. :)
Nazad na sadržaj
.
KAKO URADITI Pi KYC (uputstvo)
Kada vam stigne poziv za KYC na početnom ekranu Pi aplikacije, otvorite Pi Browser i uđite u KYC aplikaciju. Ako ste nestrpljivi, uđite povremeno u KYC aplikaciju i proverite da li vam je otvorena KYC prijava. Jednom kada započnete KYC prijavu imate je dostupnu sve dok je ne završite.
PAŽNJA:
Zahtevane podatke koje upisujete u ovaj KYC zahtev za verifikaciju ličnosti unesite na jeziku i pismu, onako kako stoji u ličnom dokumentu kojeg ste odabrali i kojeg ćete slikati i priložiti. Ako su vaši podaci u ličnom dokumentu upisani na ćirilici, tada i u KYC svoje podatke morate upisati na ćirilici!
UPUTSTVO ZA Pi KYC:
Iz polja "Country, region or territory on your ID" izaberite državu dokumenta sa kojim želite da uradite KYC, a u "ID type" izaberite tip dokumenta (lična karta, pasoš ili vozačka dozvola), i potvrdite dva polja ispod. Zatim tapnite na "Lets go!".
Ako dokument sa kojim radite KYC ima dve strane slikajte ih obe. Budite sigurni da je osvetljenje dobro, bez senki, i da je slika oštra i jasna. Dokument slikajte krupno preko celog ekrana u horizontalnom formatu. Tapnite na "Next step".
VEOMA BITAN KORAK!
- u polje "Name" unesite vaše ime, onako kako piše na dokumentu, (ako imate dva imena u dokumentu, upišite oba u isto polje),
- u polje "Surname" unesite prezime, onako kako piše na dokumentu, (ako imate dva prezimena u dokumentu, upišite oba u isto polje),
- u polje "Gender" upišite vaš pol,
- u polje "Date of birth" datum rođenja u formatu godina-mesec-dan,
- u polje "Address Line 1" upišite vašu adresu, (polje "Address Line 2" ne morate popunjavati),
- u polje "City" unesite vaš grad,
- u polje "State/Province" ponovite ime države,
- u polje "Zip/Postal Code" unesite poštanski broj grada,
- u polje "ID number" unesite broj lične karte ili broj pasoša ili broj vozačke dozvole (odnosno dokumenta kojeg koristite za KYC). Ovo NIJE vaš JMBG (matični broj) pa njega nemojte upisivati. Tapnite na "Next step".Pisaće "Uploading your data, don't leave the app", što znači da treba da sačekate da se vaši podaci pošalju i da NE zatvarate aplikaciju. Može da potraje par minuta.
Pisaće "Look into camera". Uključiće se prednja kamera. Gledajte u kameru par sekundi. Vaša glava treba da je u belom okviru.
Kada beli okvir pozeleni, pisaće "Look straight and smile" što znači da treba da pogledate pravo u kameru i da se nasmejete.
Kad bude pisalo "Open mouth, eyes widely open" otvorite usta i širom otvorite oči.
Iskočiće poruka "Take a selfie", kad se namestite tapnite na "I'm ready". Počeće odbrojavanje 3, 2, 1 i selfi će biti snimljen automatski. Selfi odradite najpribližnije slici na dokumentu.
Opet ce iskočiti poruka "We are processing your data", gde trebate da sačekate verovatno 5-10 minuta. Nikako nemojte zatvarati aplikaciju.
Na ekranu ćete imati pregled svega što ste uradili do tad. Ako niste dobro uneli slike dokumenata možete ih uneti ponovo klikom na ikonicu olovke (edit).
Kada budete sigurni da ste sve dobro odradili, tapnite na "Submit" skroz dole. Zatim na "Yes, Data is accurate".
Kad vam iskoči "Congratulations! Your application has been submitted!" to znaci da ste uspešno podneli zahtev za KYC. Da li je vaš KYC potvrđen možete proveriti povremenim ulaskom u KYC aplikaciju. Brzina verifikacije vaše KYC prijave zavisi od broja podnetih zahteva, kao i od broja verifikatora u vašoj zemlji. Kako se vremenom bude povećavao broj verifikatora, tako će i brzina KYC verifikacije teći brže.
Imajte strpljenja jer svi članovi Pi Network-a čekaju na KYC kao i vi.
Nazad na sadržaj
.
Kako postaviti čvor (Node)
Za pomoć oko koraka za instalaciju čvora, pogledajte našu drugu Wiki stranicu ovde: Home . Ako vam ovaj drugi Wiki ne pomogne da rešite problem, vaš “problem” možete postaviti na Github stranicu. Isto tako, dodatna uputstva možete dobiti odlaskom u “Node Applicants” pričaonicu u aplikaciji, ako ste prijavu za Node podneli pre 1. maja 2020. godine.
Imajte na umu da je ovo faza testiranja čija je svrha otkrivanje problema sa različitim hardverom, softverom i različitim internetom članova naše zajednice. Cilj nam je da omogućimo što većem broju Node konkurenata da uspešno instaliraju potreban paket programa. Posle toga možemo podešavati hardver i softver uređaja što je neophodno za postizanje pouzdane i sigurne mreže. Čak i ako ne uspete da napravite sve potrebne korake, mi i dalje imamo korisne informacije dok vršimo sva neophodna poboljšanja kako bismo omogućili korišćenje što većeg broja kompjutera članova iz naše zajednice.
Nazad na sadržaj
.
Pričaonica (Chat)
Pravila pričaonice
Pi mreža ne dozvoljava sledeće ponašanje :
Vulgarnost
Lični napad
Neželjena pošta / oglašavanje
Nacionalizam
Kršenje pravila može dovesti do izbacivanja člana iz sobe (Mute).
Ključne reči:
H = Domaćin Referalnog tima
M = Moderator zajednice
FAQ = Često postavljena pitanja
IAT = Transfer u aplikaciji (samo članovi piloti imaju ovu mogućnost u svrhu testiranja)
KYC = Upoznajte svog kupca (Verifikovanje stvarnih ljudi za razliku od botova, lažnih naloga, naloga od farmi.)
Kako da se pridružim pričaonici?
Idite na znak “+” u donjem desnom uglu pričaonice. Tu možete da kliknete na bilo koji zeleni znak “+” pored imena odabrane pričaonice da biste je dodali.
Kako da uklonim pričaonicu?
Kliknite na znak “+” u donjem desnom uglu pričaonice. Ako je uklanjanje pričaonice omogućeno, možete kliknuti na crveni znak “-” da biste uklonili pričaonicu. Podrazumevane pričaonice se ne mogu ukloniti.
Kako da uključim obaveštenja o ćaskanju u pričaonici?
Idite u pričaonicu u kojoj želite da uključite obaveštenja. U gornjem desnom uglu kliknite na zvono.
Kako da isključim obaveštenja o ćaskanju u pričaonici?
Idite u pričaonicu u kojoj želite da isključite obaveštenja. U gornjem desnom uglu kliknite na zvono. Precrtano zvono znači da su obaveštenja o toj pričaonici isključena.
Zašto ne mogu da postavljam linkove?
Većina linkova nije dozvoljena da bi zaštitila Pionire od prevare i oglasa.
Zašto ne mogu da pišem u pričaonici?
Ako postoji kršenje pravila pričaonice, vaša objava može biti blokirana ili možete biti izbačeni iz pričaonice (Mutirani).
Nazad na sadržaj
.
Pi Browser i Pi novčanik (Pi Wallet)
Pi Browser je u osnovi novi interfejs platforme Pi Apps / Utilities
Pi Browser ima za cilj da stvori otvoreniju i direktniju platformu Pi Uslužnih programa na kojoj programeri mogu lako da razvijaju, testiraju i primenjuju Pi Aplikacije kako bi ih Pioniri isprobali i koristili u budućnosti. Kao alatka za browser-e opšte namene, još uvek je primitivna, ali je jedini browser koji može da podrži Pi aplikacije. Pi Browser je trenutno u beta verziji, a više promena i funkcija biće dodato kasnije.
Mobilna verzija Pi novčanika (Pi Wallet) nalazi se u aplikaciji Pi Browser. Pi novčanik je važna prekretnica u Pi-evoj strategiji progresivne decentralizacije prema Mainnetu jer će svaki Pionir moći da komunicira sa Testnet blockchain-om preko svojih novčanika stvaranjem Test-Pi transakcija. Takođe se bolje pripremamo za Pi Mainnet u smislu 1) spremnosti zajednice i 2) poboljšanja u vezi sa blockchain-om i njegovom skalabilnošću, dok zajednica testira transakcije na Testnet-u.
Zašto su Pi Wallet i Pi Browser u paketu? Posedovanje novčanika u Pi Browser aplikaciji na kraju će omogućiti budućim Pi Aplikacijama i tradicionalnim firmama da lako integrišu Pi Payments (plaćanje) i komuniciraju sa Pi blockchain-om. To će Pionirima omogućiti da dožive neprimetno decentralizovano veb iskustvo, tj. lako će izvršavati Pi blockchain transakcije prilikom posete određenim veb lokacijama Pi Aplikacija. Ovo je velik napredak platforme Pi Uslužnih programa i napora Glavnog tima (Pi Core Team-a) na izgradnji Pi ekosistema. Ispod je detaljniji uvod u Pi Browser. Glavni tim će pomoću povratnih informacija zajednice odrediti da li ćemo zadržati dve mobilne aplikacije (tj. Aplikaciju za rudarenje i aplikaciju Browser-a) ili ćemo ih u budućnosti spojiti u jednu.
Pi Browser
Pi Browser namerava da obezbedi veb iskustvo u decentralizovanom svetu. Pored podrške bilo kojim Web2.0 aplikacijama poput postojećih Web browser-a, Pi Browser će omogućiti ljudima da pretražuju, komuniciraju i izvršavaju transakcije u decentralizovanim aplikacijama - aplikacijama koje se integrišu sa blockchain tehnologijom - za neometano i prijateljsko korisničko iskustvo. Pored toga, Pi Browser će imati direktorijum izabranih Pi aplikacija i svoj sopstveni DNS sistem koji podržava čitavu novu klasu .pi domena. Na primer, trenutnim aplikacijama - Pi Wallet, Pi Chats, Rudarenje, Brainstorm - ćete pristupiti tako što ćete u URL polje Browser-a uneti wallet.pi, chats.pi, mine.pi ili brainstorm.pi. U budućnosti će biti izabrano i dodato u direktorijum više Pi aplikacija nezavisnih programera, kojima će se pristupiti putem sličnih .pi URL adresa. Programeri će takođe moći ranije da započnu primenu u svojoj aplikaciji preko ne-Pi domena.
Pi Browser je otvorenija platforma Pi Aplikacija jer omogućava programerima da testiraju i primene aplikacije koje se integrišu sa Pi Testnet-om, Pi Novčanikom i drugim elementima “Pi Tech” paketa. To se može činiti bez ograničenja postupka odobravanja ili ograničavanja stare platforme Pi Uslužnih programa unutar Pi aplikacije za rudarenje, jer svako može slobodno da poseti bilo koju veb stranicu u Pi Browser-u. Nasuprot tome, ranije je Glavni tim morao da izabere aplikacije koje bi ugrađivao u platformu Pi Utilities unutar Pi aplikacije za rudarenje. Kasnije ćemo ažurirati paket za razvoj softvera Pi platforme kako bi se integrisao sa Testnet i Test-Pi transakcijama za Pi Aplikacije koje omogućavaju programerima da testiraju svoje Pi aplikacije na Testnetu iz sopstvenih domena.
Štaviše, kako Pi Network postaje decentralizovaniji, Pi Browser će moći da bude pandan napretku decentralizacije mreže. Na kraju, u budućnosti, Pioniri mogu pristupiti aplikacijama navedenim u Pi direktorijumu kao i aplikacijama koje nisu na spisku (direktno putem svojih URL adresa) i doneti konačne odluke o tome da li su te aplikacije pouzdane ili ne bez strogog nadzora Pi Glavnog tima. Na ovaj način, postupak izbora za direktorijum ne bi ometao razvoj aplikacija i njihovu primenu, testiranje ili upotrebu od strane Pionira.
Pi Novčanik (Pi Wallet)
Da bi predstavili Pi novčanik, ukratko ćemo razmotriti šta je kripto novčanik. Kripto novčanik je u osnovi par „ključeva“: javna adresa i tajna pristupna fraza (ili tajni ključ). Dok se adresa novčanika mora deliti sa drugima, kako bi se mogle obavljati transakcije sa vama na blockchain-u, lozinka se mora čuvati u tajnosti jer je to poput lozinke za vaš bankovni račun, koja je potrebna za premeštanje bilo kojih sredstava. Dakle, današnje pokretanje Pi novčanika znači da su Pioniri pozvani da generišu adresu i pristupnu frazu svog novčanika.
Pi novčanik može da generiše adrese novčanika na više blockchain-a i da drži različita kripto sredstva na takvim blockchain-ima koristeći istu pristupnu frazu, ali u početku smo fokusirani samo na Pi sredstvai. Trenutno je novčanik povezan samo sa Pi Testnet blockchain-om, pa zato sadrži samo Test-Pi u svrhu testiranja. Kada se Mainnet lansira u Trećoj fazi, isti Pi novčanik se takođe može povezati sa Pi Mainnetom, držeći tako pravi Pi koji ste tada rudarili. Pošto smo u fazi Testnet-a, gde je svrha poboljšanje svega uključujući i novčanik, postoji mogućnost da od svih zatražimo da u potpunosti resetuju novčanike sa svojim Test-Pi, pre nego što pređemo na Mainnet. Pioniri će takođe imati mogućnost da resetuju svoj novčanik po svom izboru, pre nego što Mainnet krene uživo.
Generalno, kripto novčanici su kategorisani u starateljske (custodial) i nestarateljske (non-custodial) novčanike, s tom razlikom da li vam neko drugi pomaže u upravljanju lozinkom / tajnim ključem ili sredstvima u novčaniku. Pi Novčanik je novčanik koji nije starateljski jer Pi serveri nemaju pristup vašem tajnom ključu ili pristupnoj frazi. Da bi bio jednostavniji za upotrebu a zasnovan na povratnim informacijama ranog testiranja Pionira, tajni ključ Pi novčanika predstavljen je nizom čitljivijih reči nazvanim „pristupna fraza“. Tajni ključ se može dinamički izvesti iz pristupne fraze, tako da ljudi moraju da uskladište samo pristupnu frazu, a da zapravo ne sačuvaju tajni ključ. Čuvanje pristupnih fraza umesto izvedenog tajnog ključa smanjuje verovatnoću ljudskih grešaka u snimanju, a istovremeno postiže isti nivo sigurnosti kao i tajni ključ. U mobilnoj verziji Pi novčanika, ako vaš telefon ima biometrijsku potvrdu identiteta (otisak prsta ili prepoznavanje lica), pristupne fraze se bezbedno čuvaju na vašem telefonu i mogu se preuzeti pomoću otiska prsta ili FaceID-a.
Iako kripto novčanik koji nije starateljski pruža ljudima koristi od samostalnosti, težak problem bilo kog vlasnika kripto imovine je slučaj gubitka tajnog ključa ili pristupnih fraza - problem oporavka računa. Pi Novčanik je, i ostaće novčanik koji nije starateljski, a cilj nam je da unapredimo mehanizam za rešavanje problema sa oporavkom računa korišćenjem dela vašeg bezbednosnog kruga uz zadržavanje imovine koja nije starateljska. Ovaj mehanizam će biti objavljen u novijoj verziji novčanika.
Pošto se kreira vaš Pi novčanik, Pi Testnet “slavina” će ga pokrenuti sa 100 Test-Pi-a da biste mogli testirati transakcije na Testnet-u, baš kao što ćete to učinili i na Mainnet-u nakon njegovog pokretanja u Fazi 3 (krajem ove godine). Želimo da naglasimo da Test-Pi (ili test-π) NIJE PRAVI Pi! Ovo ne omogućava trgovanje pravim Pi. Test-Pi je isključivo u svrhu testiranja transakcija na Pi Testnetu i ne sadrži vrednost. Saldo Test-Pi-a u novčaniku može se resetovati, jer će se i Testnet povremeno resetovati u sklopu testiranja. Imajte na umu da je prodaja Pi-a trenutno neovlašćena i kao takva krši uslove usluge i pravila, što može dovesti do zamrzavanja računa.
Nazad na sadržaj
.
Kako kreirati Pi novčanik
Za video sa pitanjima i odgovorima o novčaniku kliknite na ovaj link. Odaberite srpski prevod klikom na “Setting, Subtitles” ikonicu plejera.
Uputstva
Da bi ste pristupili svom Pi Novčaniku, preuzmite novu aplikaciju „Pi Browser“ iz iOS App Store ili Android Play Store. Obavezno preuzmite „Pi Browser“ koji je razvila kompanija Pi Community. Da biste bili sigurni da ste preuzeli ispravnu aplikaciju, možete pratiti korake u nastavku.
Otvorite Pi Network mining app (originalnu aplikaciju koju koristite za rudarenje Pi).
Idite u glavni meni ☰ u gornjem levom uglu, i odaberite “Pi Browser”.
Pročitajte uputstvo i dodirnite taster “PRIJAVITE SE U PI BROWSER”.
Ovo će ili otvoriti Pi Browser i automatski vas prijaviti, ako ste preuzeli i instalirali Pi Browser, ili će otvoriti App store gde možete instalirati Pi Browser pa ga onda otvoriti.
Za neke Android korisnike, otvoriće se link u vašem osnovnom browser-u umesto u Pi Browser-u, pa ćete sami morati otvoriti Pi Browser.
Da biste se prijavili u Pi aplikacije u Pi Browser-u, najjednostavniji način je putem aplikacije za rudarenje kako je opisano u poslednjem koraku. Međutim, nezavisno se takođe možete direktno prijaviti u Pi Browser unošenjem mine.pi u polje za URL Pi Browser-a, a zatim dodirnite „Koristi druge metode prijavljivanja“ i unesite svoje podatke za Pi mrežu.
Posle prijave u Pi Browser, videćete stranicu dobrodošlice sa “wallet.pi” ikonom.
Dodirnite “wallet.pi” ikonu.
Dodirnite “KREIRAJ NOVČANIK”.
Uverite se da je pristupna fraza bezbedno uskladištena, bilo direktno na telefonu koji vam je dostupan samo putem otiska prsta (Android) ili Touch ID / Face ID (iOS) ili kopiranjem i lepljenjem na tajno sigurno mesto. Pristupna fraza je „lozinka“ napravljena od dugog niza engleskih reči. Ovo je poput privatnog ključa za kripto novčanik. Ako izgubite ključ, izgubićete pristup novčaniku i nećete moći da ga oporavite zbog beznadzorne prirode Pi novčanika. Zato vas molimo da ne izgubite pristupnu frazu i ne ostavljate je dostupnu drugima.
Ako tokom postupka kreiranja novčanika niste postavili biometrijsku potvrdu identiteta, možda ćete trebati da kliknete na „OTKLJUČAJ SA PRISTUPNOM FRAZOM“ kako biste postavili svoje biometrijske podatke za prijavu (npr. otisak prsta ili prepoznavanje lica).
Kako koristiti Pi Novčanik (Wallet)
Posle prijave u svoj Pi Novčanik, videćete stranicu “Stanje”. Novi novčanik će sadržati 100 Test-Pi-a. Zapamtite Test-Pi nije pravi Pi, nema vrednost i služi samo za testiranje.
Da biste poslali Test-Pi, dodirnite narandžasto dugme „POŠALJI“. Na stranici Slanje Test-π,
U “Adresa primaoca” unesite adresu novčanika primaoca kojem želite da pošaljete Test-Pi. (U budućnosti će vam nova opciona funkcija omogućiti da test-Pi šaljete samo sa korisničkim imenom.)
U „Iznos“ unesite iznos Test-Pi-a koji želite da pošaljete.
U „Naknada“, minimalna naknada za Pi Testnet je trenutno 0,01 Test-Pi, što je podrazumevano. Naknadu možete povećati ako želite da vaša transakcija bude prioritet u vreme velikog prometa.
Napomena: Stanje novčanika ne može biti niže od 20 Test-Pi. Dakle, pokušaj prenosa iznosa koji bi rezultirao saldom manjim od 20 Test-Pi neće biti uspešan. Uputstva o tome kako da zatražite još Test-Pi-a možete pronaći na linku u dnu strane “Primi” ili “Pošalji”.
Kada kliknete na link Istorijat,
Imaćete listu svih dolaznih i odlaznih transakcija vašeg novčanika. Ista istorija transakcija zabeležena je na Pi Testnet blockchain-u.
Kada kliknete na link Podešavanja,
Možete iskoristiti mogućnost prijave biometrijskom identifikacijom i na taj način se povezati sa svojim novčanikom, ako to još uvek niste uradili. Ako vaš telefon ima tu mogućnost, možete koristiti otisak prsta (Android) ili Touch ID / Face ID (iOS) da biste pristupili pristupnoj frazi i prijavili se u novčanik.
Možete pronaći pristupnu frazu, dodirom na dugme „PRIKAŽI“. Zapamtite, vašu pristupnu frazu čuvajte privatnom. Pristupnu frazu ne delite nikome.
Da biste našli adresu vašeg novčanika kliknite na taster “PRIMI”
Trenutno, možete da delite adresu novčanika tako što ćete dodirnuti taster „KOPIRAJ“, a zatim je delite sa onim ko želi da vam pošalje Test-Pi, npr. lepljenjem u tekstualnu ili e-poruku.
U budućnosti će postojati funkcija za deljenje adrese novčanika putem vašeg komunikacionog rešenja (društveni mediji, e-pošta ...) sa tasterom „PODELI“. Imajte na umu da je blockchain javno vidljiv, tako da možete javno deliti adresu novčanika, dok će novčanik i dalje biti siguran.
Ako ste poslali sve svoje Test-Pi a želite da nastavite sa testiranjem transakcija, možete zatražiti još 100 Test-Pi dodirom na vezu na dnu stranice “Pošalji” ili “Primi”. Ova opcija je dostupna svakih 48 sati ako imate manje od 50 Test-Pi.
Nazad na sadržaj
.
Priprema za Mainnet
Da bismo pripremili zajednicu za prelazak na Mainnet, već sada objavljujemo neke funkcije mobilne aplikacije koje se odnose na Mainnet, što daje vremena zajednici da razume, postavlja pitanja i unapred bira podešavanja, pre pokretanja Mainnet-a. Jedna funkcija je prikazivanje deljenja Pionirovog salda (npr. saldo koji su sami iskopavali), prenosivog salda na Mainnet i salda koji se može pripisati članovima njihovog tima. Pored toga, takođe objavljujemo još jednu važnu funkciju koja omogućava Pionirima da dobrovoljno zaključaju (oroče) deo svog prenosivog salda, u svrhu rudarenje po višoj stopi kasnije. Funkcija oročavanja omogućava Pionirima da unapred podese svoju konfiguraciju dobrovoljnog oročavanja koje će se primeniti na njihov prenos na Mainnet, nakon što se Mainnet pokrene i Pionir prođe KYC.
Da biste pristupili ovim funkcijama, pratite uputstva u nastavku.
Na početnom ekranu Pi aplikacije tapnite na ikonicu ≡ u gornjem levom uglu da biste otvorili Pi bočni meni.
Tapnite na “Mainnet.”
Saznajte više o različitim saldima prikazanim na ekranu.
Tapnite na “Configure lockup rate” da biste podesili vaš željeni seting oročavanja.
Nadalje pratite uputstva u aplikaciji.
Kako funkcioniše zaključavanje (oročavanje) na Mainnet-u?
U Mainnetu, nagrada za oročavanje ima za cilj da podrži zdrav i nesmetan ekosistem i podstakne dugoročno angažovanje na mreži, dok mreža radi na pokretanju ekonomije i stvaranju zahteva. To je važan decentralizovani makroekonomski mehanizam za ublažavanje tekuće ponude na tržištu, posebno u početnim godinama otvorenog tržišta kada se stvaraju uslužni programi. Jedan važan cilj Pi Network-a je stvaranje ekosistema zasnovanog na uslužnim programima. Transakcije za stvarnu robu i usluge u ekosistemu, a ne samo špekulativno trgovanje, imaju za cilj da odrede vrednost za Pi. Dok pokrećemo fazu Ograničene mreže na Mainnet-u, koja će uskoro biti predstavljena, jedna od glavnih oblasti ciljeva biće podrška i rast zajednice programera Pi aplikacija i negovanje što više Pi aplikacija u cilju njihovog rasta. U međuvremenu, Pioniri mogu izabrati da oroče svoj Pi kako bi pomogli u stvaranju stabilnog tržišnog okruženja za sazrevanje ekosistema i za pojavu više Pi aplikacija i obezbeđivanje stvarnog korišćenja za trošenje Pi-a – da bi na kraju stvorili redovnu potražnju kroz uslužne programe.
Funkcija oročavanja će biti aktivna kada pokrenemo ranu verziju Mainnet-a kasnije ovog meseca, ali sada možete odvojiti vreme da saznate više, pa čak i da unapred izaberete konfiguraciju oročavanja, pre nego što dobijete KYC ili budete spremni za prelazak na Mainnet. Podešavanje oročavanja možete promeniti kad god želite kao opštu postavku celog Vašeg Pi naloga.
Kako Vi i Vaš Referalni tim/Sigurnosni krug prođete KYC i dođe do novog rudarenja, veći deo vašeg mobilnog salda će postati prenosiv. Prilikom svakog prenosa na Mainnet, ova unapred izabrana podešavanja procenta i trajanja oročavanja će se automatski primeniti na iznos prenetog salda, što će rezultirati sa dve vrste salda na Mainnetu: saldo oročavanja i slobodni saldo, od kojih će oba biti zabeležena na glavnom blockchain-u i nalaziti se u Pionirovom nestarateljskom Pi novčaniku. Oročavanje se ne može poništiti kada se jednom potvrdi i mora ostati oročeno tokom celog izabranog perioda zbog prirode blockchain-a.
Pošto se iznos oročavanja obračunava prema procentu Vašeg prenetog salda, moraćete da oročite isti procenat novog prenesenog salda da biste održali isto povećanje rudarenja. Ovo se lako radi tako što održavate dosledno podešavanje konfiguracije oročavanja za svaki ponavljajući prenos na Mainnet. S druge strane, ako oročite niži procenat Pi-a u Vašim kasnijim transferima kao Vaš početni Mainnet transfer, Vaše povećanje rudarenja će se proporcionalno smanjiti. Ako napravite bilo kakve promene u podešavanju oročavanja na celom nalogu, promena će stupiti na snagu pri sledećem prenosu Vašeg salda na Mainnet.
Za detaljnije objašnjenje o tome kako oročavanje funkcioniše i kako se izračunava pogledajte interfejs funkcije oročavanja u Pi aplikaciji. Kada pokrenemo ranu verziju Mainnet-a kasnije ovog meseca, takođe ćemo objaviti ažurirane delove bele knjige. Tamo ćete moći da vidite precizne i kompletne Mainnet formule i mehanizme.
Nazad na sadržaj
.
Svi koraci u Mainnet kontrolnoj listi
Ovde ćemo proći kroz Mainnet kontrolnu listu, koju je neophodno popuniti pre nego što vaš Pi Prenosivi saldo može biti uvršten u red za migraciju na Mainnet. Na ovaj način ćete moći da se pridružite Zatvorenom
Mainnet Pi ekosistemu, gde pioniri svoj stvarni Pi u svom Pi novčaniku mogu zameniti za robu i usluge!
Da biste došli do Mainnet kontrolne liste, dodirnite „Mainnet info“ u donjem desnom uglu početnog ekrana, ili idite na početni ekran Pi Aplikacije za rudarenje i dodirnite ikonu ☰ (hamburger) u gornjem levom uglu kako biste otvorili Pi meni, a zatim dodirnite „Mainnet“. Tu unutra dodirnite “Mainnet Checklist”, i tu ste! Sve u svemu, Mainnet kontrolna lista je podeljena u 8 koraka, navedenih u nastavku gde ćemo detaljno objasniti svaki korak. Nakon što završite 7. korak, vašem Prenosivom saldu će biti omogućeno da se uvrsti u red za migraciju na Mainnet Blockchain.
Korak 1: Preuzmite aplikaciju Pi Browser
Osnovne Pi aplikacije ekosistema, kao što su Pi Wallet i Pi KYC, dostupne su u Pi Browser-u, koji se može preuzeti iz iOS aplikacije ili Google Play prodavnice. Ovo je vaša jedinstvena pristupna tačka za Pi ekosistem,
gde ćete moći da trošite Pi za robu i usluge i koristite Veb 3.0 Pi aplikacije povezane sa Pi Mainnet-om.
Korak 2: Kreirajte Pi novčanik
Kada pređete na Mainnet Blockchain, vaš Pi Prenosivi saldo će biti poslat u vaš Pi Wallet (novčanik), koji se nalazi u Pi Browser-u. Za sveobuhvatno uputstvo o tome kako da kreirate i koristite svoj Pi Wallet, pogledajte video vodič za Pi novčanik na zvaničnom YouTube kanalu Pi Network-a ili gore u sadržaju u temama o Pi Novčaniku.
Korak 3: Potvrdite svoj Pi novčanik (Wallet)
Vaš Pi novčanik je po prirodi bez nadzora, što znači da Pi Network NEMA evidenciju vaše pristupne fraze za Novčanik koja vam je potrebna da biste ga otključali. Gubitak pristupne fraze za Novčanik je stoga sličan
gubitku celog Novčanika zajedno sa svom imovinom unutra. Da biste bili sigurni da znate pristupnu frazu za Novčanik, Korak 3 zahteva da je tu unesete. Ne zaboravite da sačuvate pristupnu frazu negde na bezbedno mesto kako ga ne bi izgubili ili zaboravili, i da mu niko drugi ne bi mogao pristupiti.
Korak 4: Obavežite se konfiguracijom oročavanja
Ako se opredelite za obavezujuću postavku oročavanja Pi, možete započeti rudarenje po višoj stopi čak i pre nego što migrirate svoj Pi na Mainnet. Što je duži period i veći procenat vašeg ukupnog broja Pi kojeg odaberete za oročavanje, veća će biti i vaša bonus nagrada za oročavanje. Nagrada za oročavanje ima za cilj da podrži zdravi ekosistem i da podstakne dugoročno angažovanje u mreži, dok se ekosistem pokreće i stvaraju zahtevi. To je važan decentralizovani makroekonomski mehanizam posebno u ranim godinama Otvorene mreže kada će uslužni programi biti stvoreni. Više informacija o nagradi za oročavanje je dostupno u novim poglavljima ažurirane Bele knjige objavljene 28. decembra 2021. (Decembarska Bela knjiga).
Oročavanja Pi-a su dobrovoljna, ali da biste dovršili 4. korak Mainnet kontrolne liste morate se obavezati na početno podešavanje oročavanja. „Obavezujući“ aspekt vašeg podešavanja oročavanja znači da se iznos i trajanje oročavanja ne mogu smanjiti pre prenosa vašeg salda na Mainnet.
Nakon vašeg početnog prenosa na Mainnet, podešavanje oročavanja za vaš sledeći transfer (trajanje i procenat) ostaće isto kao i vaše trenutno podešavanje i biće automatski primenjeno na vaše buduće migracije, osim ako to podešavanje ne promenite. Podešavanje možete da prilagodite u bilo kom trenutku između bilo koja dva transfera na Mainnet — sačuvane promene će biti primenjene na svaki sledeći Mainnet transfer i to neće uticati na prethodno preneta oročavanja.
Korak 5: Prijavite se za KYC
KYC ili “Know Your Customer” (Upoznaj svog kupca) je postupak za prvo identifikovanje, a zatim verifikovanje Pionirovog identiteta, radi poštovanja propisa i obezbeđenja da su Pioniri u okviru globalnog Pi ekosistema stvarni pojedinci. Pi KYC Aplikacija na Pi Browser-u je izvorno, decentralizovano rešenje kako bi KYC bio prilagođen i finansijski dostupan širom sveta. On kombinuje automatske procese i grupnu, usko lokalnu ljudsku verifikaciju za postizanje prilagodljivog, bezbednog i efikasnog KYC-a.
Molimo podnesite svoju KYC prijavu u Pi KYC aplikaciji kada slot za prijavu postane dostupan. Trenutno su mesta otvorena za više od polovine mreže, a radi se na tome da se i ostatku mreže omogući dobijanje KYC pozivnice.
Korak 6: Sačekajte KYC rezultate
Ovaj korak će biti završen kada vaša KYC prijava bude uspešno verifikovana. U retkim slučajevima, vršene su dodatne provere mreže neposredno pre nego što je migracija na Mainnet mogla da povrati status „verifikovan“ u neproveren. Ako se to dogodi, Pionirima se može dati mogućnost ponovnog podnošenja prijave, zato vas molimo da proverite status svoje KYC prijave u sledećem KYC koraku Pi KYC Aplikacije.
Kada položite KYC, dobrodošli ste da se prijavite da postanete KYC validator u Pi KYC aplikaciji. Postajanje KYC validatora nije potrebno za vašu Mainnet migraciju. Ono međutim pomaže u prilagođavanju i ubrzavanju KYC rešenja za celu Pi zajednicu, a vaš rad na validaciji će biti nadoknađen u Pi.
Korak 7: Pređite na Mainnet
Pošto završite sve prethodne korake kontrolne liste, ovaj korak vam omogućava da stavite svoj Prenosivi Pi saldo u red za migraciju na Mainnet. Korak 7 uključuje izvršenje prihvatanja dokumenta vašom pristupnom frazom za novčanik. Imajte na umu da ova pristupna fraza mora biti ista kao ona koju ste potvrdili u koraku 3. Ako iz nekog razloga niste u mogućnosti da pristupite vašom trenutnom pristupnom frazom ili iz drugog razloga želite da promenite novčanik, možete ponoviti korake 2 i 3, a zatim potvrditi istu pristupnu frazu tog drugog Novčanika u koraku 7.
Nakon završetka koraka 7, vaš Pi Prenosivi saldo će biti stavljen u red za slanje na vašu adresu Pi Mainnet novčanika (poznato i kao Mainnet migracija), osim ako su dodatne provere mreže pre migracije promenile vaš KYC verifikovan status kao što je ranije pomenuto. Nakon migracije, postoji period od 14 dana na čekanju tokom kojeg Pionirov Pi saldo u njegovom Mainnet novčaniku još uvek neće biti dostupan za prenos, omogućavajući mreži da sprovede dodatne provere ili korekcije stanja ako je to potrebno da bi se izvršio transfer. Kada istekne period čekanja, Pionir će tada moći da koristi svoj Pi u okviru trenutnog Zatvorenog Pi Mainnet-a.
Korak 8: Pozovite svoj Referalni tim i Sigurnosni krug da urade KYC
Korak 8 tehnički nije potreban za Mainnet migraciju. Međutim, Pi koji ste rudarili preko vaših referala ili Sigurnosnog kruga će postati deo vašeg Pi Prenosivog salda tek kada vaši članovi sami prođu KYC. Dakle, pozivajte svoj Referalni tim i Sigurnosni krug da urade KYC kako bi više vašeg Pi-ja ispunilo uslove za migraciju. Povećanjem broja pionira koji su prošli KYC i migrirali, pomažemo mreži da napreduje u njenoj Mainnet migraciji i izgradnji ekosistema. Stoga vam toplo preporučujemo da podsetite vaše kolege Pionire da prođu KYC!
U zaključku, Pi Network je od svog nastanka izuzetno porastao. Sada kada je Mainnet migracija na Zatvorenoj mreži počela, veoma smo uzbuđeni što će Pi zajednica prerasti u potpuno funkcionalan i napredan ekosistem na Mainnet Blockchain-u. Zato smo srećni zbog sve više i više Pionira koji popunjavaju Mainnet kontrolnu listu i pomažu daljem razvoju budućnosti Pi Network-a.
Nazad na sadržaj
.
Plan puta (Roadmap)
Pi Network je jedinstven po našem tehnološkom i ekosistemskom dizajnu i po značaju doprinosa naše zajednice u razvoju. Toj jedinstvenosti služi pristup koji omogućuje povratne informacije od zajednice, od korisničkog iskustva, testiranje proizvoda i dodatnih funkcija kroz faze određene prekretnicama. Postoje tri glavne faze našeg razvoja: (1) Beta, (2) Testnet i (3) Mainnet.
Faza 1: Beta
U decembru 2018. javno smo lansirali našu mobilnu aplikaciju u iOS App prodavnici kao alfa prototip koji je uključio i prve Pionire. Na dan Pi, 14. marta 2019, objavljena je originalna bela knjiga o Pi, čime je obeleženo zvanično pokretanje Pi mreže. U toj fazi, naša aplikacija je omogućila Pionirima da rudare Pi doprinoseći rastu i bezbednosti budućeg Pi Blockchain-a. Kako je krajnji cilj bio da se pokrene Mainnet i izgradi ekosistem oko Pi platforme, Pi aplikacija koja radi na centralizovanom Pi serveru omogućila je korisnicima mobilnih telefona (Pionirima) da doprinesu mreži svojim bezbednosnim krugovima koji su, u celini, izgradili grafikon poverenja koji zahteva konsenzus algoritam Pi Blockchain-a, a zauzvrat, Pioniri su dobili nagrade za rudarenje. Štaviše, centralizovana faza je omogućila da mreža raste, da se formira zajednica i da Pi token bude dostupan i široko distribuiran. Ova faza je takođe omogućila obnavljanje mnogih tehničkih karakteristika i Pionirskih iskustava putem doprinosa zajednice tokom procesa razvoja.
Tokom Beta faze postignuta su sledeća velika dostignuća:
Mobilna aplikacija Pi Network je navedena i postala dostupna preko iOS App Store-a i Google Playstore-a.
Pi mreža je porasla sa 0 na preko 3,5 miliona angažovanih pionira.
Zajednica Pi Network-a se aktivno uključila u projekat kroz interakcije na početnom ekranu aplikacije i kroz aplikaciju za ćaskanje.
Pi mreža se proširila na 233 zemlje i regiona širom sveta.
Faza 2: Testnet
Ova faza je počela 14. marta 2020. godine, označavajući još jednu kritičnu pripremu za prelazak na decentralizovani Blockchain — živi Testnet sa distribuiranim čvorovima (Node) iz celog sveta. Pi Network-ov Node softver omogućio je pojedinačnim računarima da podrže pokretanje Pi Testnet-a koristeći Test-Pi novčiće. Test-Pi je bio dostupan samo u svrhu testiranja i nema nikakve veze sa stanjem na Pionirovom računu u Pi aplikaciji. Pi Testnet je dostigao preko 10.000 potpuno funkcionalnih čvorova zajednice i preko 100.000 dnevno aktivnih čvorova na listi čekanja, i kao što je objašnjeno u kasnijem odeljku, nastaviće da postoji u svrhe testiranja u fazi Mainneta.
Pi Testnet omogućava testiranje povezanosti, performansi, bezbednosti i prilagodljivosti Blockchain-a i omogućava programerima Pi aplikacija da razviju Pi aplikacije pre nego što mogu da primene svoju aplikaciju na Mainnetu. Tokom Testnet faze, usvojene su 3 glavne strategije: (1) decentralizacija kroz Testnet čvorove, (2) rast kroz glavnu Pi aplikaciju za mobilno rudarenje i (3) kreiranje uslužnih programa preko platforme Pi aplikacija na Pi pretraživaču. Testnet je radio paralelno sa Pi mobilnom aplikacijom za rudarenje iz prve faze i omogućio je decentralizovanim čvorovima zajednice da postanu onlajn i spremni za Mainnet. Konkretno, čvorovi testne mreže pomogli su u proceni performansi, bezbednosti i prilagođavanju Blockchain-a. Takođe je pomoglo programerima Pi aplikacija da testiraju svoje aplikacije u odnosu na Pi Blockchain. U isto vreme, Pi mobilna rudarska aplikacija nastavila je da uključuje milione pionira, izgrađujući zajednicu i doprinoseći bezbednosti blockchaina. Pi Browser, zajedno sa Pi SDK, omogućio je zajednici da kreira uslužne programe i razvije Pi ekosistem.
Tokom Testnet faze postignuta su sledeća velika dostignuća:
Objavljene su mnoge verzije Node softvera.
Pi Platforma je objavljena zajedno sa ključnim činiocima naše infrastrukture ekosistema: novčanikom, pretraživačem (Browser-om), Brainstorm-om i alatima za programere.
Pilot verzija KYC aplikacije predstavljena je na Pi Browser-u.
Pi projekat je pokrenuo svoj prvi svetski onlajn Hackathon sa hiljadama učesnika iz zajednice Pionira.
Pi mreža je porasla na preko 29 miliona angažovanih pionira, i sa 0 na preko 10.000 potpuno funkcionalnih čvorova zajednice (Node) i preko 100.000 dnevno aktivnih čvorova na listi čekanja.
Pi mreža je stigla do skoro svih zemalja i regiona u svetu.
Faza 3: Mainnet
Mainnet Pi blockchaina će biti pušten u rad u decembru 2021. Tokom tog perioda počinje prenos pionirskih salda sa njihovog telefonskog računa na Mainnet. Tom prenosu prethodi njihova KYC verifikacija. Da bi se omogućilo dovoljno vremena milionima pionira da uspešno završe svoju KYC verifikaciju, kao i da kreiraju uslužne programe u Pi ekosistemu i da nastave sa obnavljanjem naše tehnologije i dizajna ekosistema, Mainnet će imati dva perioda:
u početku zaštićeni Mainnet (tj. Zatvorena mreža),
a zatim otvoreni Mainnet (tj. Otvorena mreža).
Period zatvorene mreže
Ovaj period će početi u decembru 2021. Period Zatvorene mreže znači da je Mainnet aktivan, ali sa zaštitnim zidom koji sprečava bilo kakvu neželjenu spoljnu vezu. Pioniri će moći da iskoriste vreme za KYC i da prenose svoj Pi na živi Mainnet blockchain. Bilo koji saldo prenet na Mainnet može se koristiti po izboru Pionira: za kupovinu dobara i usluga u Pi aplikacijama, za prenos na druge Pionire ili za oročavanje na određeno vreme radi veće stope rudarenja. KYC-ovani Pioniri će moći slobodno da koriste svoj Pi na Mainnetu u zatvorenom okruženju unutar Pi mreže. Međutim, ovaj period neće dozvoliti povezivanje između Pi blockchain-a i drugih blockchain-a.
Prednosti dvoperiodnog pristupa Mainnet-u
Postoji više prednosti kada postoji međufaza zatvorenog perioda, za prolaz do potpuno Otvorenog Mainnet-a. Ovaj pristup omogućava vreme za:
urađen KYC za milione pionira širom sveta,
pravljenje i primenu više Pi aplikacija i omogućavanje kreiranja i korišćenja više uslužnih programa,
prelazak Pi aplikacija sa Testneta na Mainnet, i
nastavak modifikacija i prilagođavanje Mainnet-u i ekosistemu pre Otvorene Mreže.
Period zatvorene mreže omogućava milionima pionira vreme za KYC i prenos svog Pi na Mainnet. Samo mali broj pionira je uspeo da uradi svoj KYC pre lansiranja Mainneta. Tokom narednih meseci, nastavićemo da uvodimo KYC rešenje za više pionira i da im pomažemo da završe svoj KYC. Ako bismo prešli direktno sa Testneta na otvorenu mrežu, to bi značilo da bi Pioniri koji su bili u mogućnosti da urade KYC pre drugih imali svoj Pi dostupan za korišćenje van Pi platforme, dok Pioniri koji još čekaju da završe svoj KYC ne bi imali ovu privilegiju. Brzina kojom pioniri širom sveta mogu da završe svoj KYC zavisiće od brzine kojom svaka lokalna zajednica može da obezbedi radnu snagu za KYC validatore, kao i od brzine kojom će Pioniri učestvovati u KYC-u
Period zatvorene mreže daje vremena milionima pionira da završe svoj KYC i prenesu svoj Pi na Mainnet. Na ovaj način svi Pioniri koji su voljni i sposobni da završe svoj KYC u razumnom vremenskom periodu mogu odmah da koriste svoj Pi van Pi platforme. Međutim, spoljna povezanost između Pi Blockchain-a i drugih blok lanca ili sistema nije dozvoljena tokom perioda zatvorene mreže, pa to pomaže Pionirima da se fokusiraju na prelazak na Mainnet bez ikakvih spoljnih uticaja na Pi Blockchain.
Ovaj period će takođe pomoći zajednici da se fokusira na stvaranje uslužnih programa i pokretanje ekosistema bez ikakvih spoljnih ometanja. U skladu sa vizijom Pi Network-a da omogući ekosistem zasnovan na uslužnim programima, ovo omogućava aplikacijama da se primenjuju na Mainnet-u i kreiraju uslužne programe za Pionire. Pi aplikacije će moći da se prebace sa Testneta na Mainnet — u proizvodni režim za stvarne Pi transakcije. U ovom trenutku, KYC-ovani Pioniri će moći da potroše svoj Pi na Pi aplikacije, podstičući kreiranje uslužnih programa i pokretanje Pi ekosistema pre Otvorene Mreže. Ovo postepeno i namerno kretanje ka otvorenoj mreži pomoći će aplikacijama, kao i Pi Network-u, da otkriju i reše sve probleme na tržištu i tehnologiji. Dakle, period zatvorene mreže je u skladu sa Pijevom vizijom ekosistema zasnovanog na korisnosti i njegovom iterativnom filozofijom.
Štaviše, zatvorena mreža će omogućiti Mainnet-u da radi sa proizvodnim podacima i stvarnim Pi, što se razlikuje od Testneta. Podaci prikupljeni tokom zatvorene mreže će pomoći u kalibraciji i podešavanju bilo koje konfiguracije i formule ako je potrebno, kako bi se osigurala stabilna i uspešna otvorena mreža.
KYC verifikacija i prenos salda na Mainnet
“Know Your Customer/Client” (KYC) je proces koji verifikuje identifikaciju osobe da bi se razlikovali pravi nalozi od lažnih. Vizija Pi Network-a je da izgradi inkluzivan i najšire distribuiran token kao i ekosistem za sve Pionire. Mehanizam rudarenja Pi Network-a je zasnovan na društvenim mrežama, a stopa rudarenja se prepolovila 5 puta do sada, u toku rasta veličine društvene mreže na preko 1K, 10K, 100K, 1M i 10M angažovanih članova. Stoga, Pi ima strogu politiku jednog naloga po osobi. Ovo zahteva visok stepen tačnosti da bi se utvrdilo da su članovi mreže prava ljudska bića, sprečavajući pojedince da nepravedno gomilaju Pi kreiranjem lažnih naloga. KYC rezultati od Pionira će zavisiti ne samo od verifikacije identiteta, već i od podudaranja njihovog imena sa Pi nalogom i provere u odnosu na vladinu listu sankcija. KYC, na taj način, pomaže da se obezbedi prava humanost mreže i usklađenost sa propisima protiv pranja novca (AML) i protiv terorizma.
Kako je saopšteno pri osnivanju mreže, da bi se osigurala prava ljudskost, lažni Pi nalozi i rudarenje putem skripti (programa) strogo su zabranjeni. Ovi nalozi će biti onemogućeni i neće moći da se prenesu na Mainnet. Tokom protekle tri godine implementirano je više tehničkih mehanizama za identifikaciju botova i lažnih naloga. Nalozi koje Pi-jev algoritam identifikuje kao lažne će se morati dobro pomučiti da dokažu suprotno. Ovi identifikovani lažni nalozi će biti ili onemogućeni ili će proći kroz mnogo rigorozniji postupak pregleda i žalbe. Prioritet za dodelu KYC slotova će imati oni nalozi koji imaju veliku verovatnoću da su od pravih ljudi.
Samo nalozima sa verifikovanim identitetima (KYC) biće dozvoljeno da pređu na Mainnet, a samo Pi salda koji se pripisuju nalozima sa verifikovanim identitetom biće dozvoljeno da se prenesu na Mainnet saldo. Kada se Pionir i njihov Referalni tim i članovi Sigurnosnog kruga verifikuju, KYC određuje da li i kada, i u kojoj meri Pionir može da prenese njihova salda. Ispod je hipotetički primer koji ilustruje kako KYC verifikacija naših Pionira utiče na njihov saldo pri prenosu na Mainnet.
Radi jednostavnosti, definisali smo različite koncepte Pi salda na sledeći način:
Saldo na mobilnom telefonu: je Pi saldo trenutno prikazan na Pionirovom nalogu u Pi mobilnoj aplikaciji,
Prenosivi saldo: to je saldo kojem je dozvoljeno da se prenese na Mainnet jer su Pionir i njegovi članovi u Referalnom timu i Sigurnosnom krugu prošli KYC (neki od njih ili svi),
Mainnet Saldo: Saldo koji je Pionir preneo na Mainnet (glavnu mrežu)
Pretpostavimo da je pojedinac A vlasnik Pi naloga koji želi da prenese svoj mobilni saldo. Pioniru A će biti dozvoljeno da prenese bilo koji mobilni saldo na Mainnet samo kada je verifikovan njihov identitet, tj. kad prođe KYC. Recimo da ova osoba ima pojedince B, C, D i E u svom Referalnom timu i pojedince D, E, F i G u svom Sigurnosnom krugu. Do sada su samo pojedinci A, B, D i F završili svoju KYC verifikaciju.
U ovom primeru podešavanja:
A je rudar Pionir koji je prošao KYC.
B, C, D, E su u Referalnom timu od A.
D, E, F, G su u Sigurnosnom krugu od A.
A, B, D, i F su prošli KYC.
Ovde je prenosivi saldo od A kao zbir sledeće tri komponente:
Pionirove nagrade: Pi se rudari na osnovu A-ovog Pionirskog statusa u svim rudarskim ciklusima
Nagrade za saradnike (Contributor): doprinos D i F brzni rudarenja od A (kao od saradnika) u svim rudarskim sesijama
Nagrade ambasadora: bonusi za rudarenje iz svih rudarskih ciklusa kada su B i D kao članovi Referalnog tima rudarili tokom istog ciklusa u kojoj je rudario A
Kako sve veći broj članova Referalnog tima od Pionira A i njegovih članova Sigurnosnog kruga (tj. C, E i G) prođe KYC, više delova A-ovog mobilnog salda će postati prenosivi saldo—spremni za A da se prenese na Mainnet, i na kraju da postane A-ov Mainnet saldo.
Tokom perioda Zatvorenog Mainneta, svaki mobilni saldo koji nije postao prenosiv ostaće u aplikaciji za rudarenje na mobilnom uređaju sve dok pridruženi pioniri u Referalnom timu i Sigurnosnom krugu ne prođu KYC i odgovarajući iznos ne postane prenosiv na Mainnet. U slučaju gornjeg primera Pionira A, doprinos saldu od strane C, E i G će ostati kao Mobilni saldo za A u aplikaciji za rudarenje čekajući da prođu KYC kako bi takav saldo postao prenosiv. Ako takvi povezani nalozi nikada ne prođu KYC, stanje pripisano ovim nalozima bez KYC-a će isteći na određeni datum koji će biti dovoljno daleko da bi cela mreža imala vremena da uradi KYC. Neostvareni saldo zbog nedostatka KYC-a biće odbačen kao potpuno ne prenosiv na Mainnet.
Ograničenja u zatvorenoj mreži
Dok su transakcije između Pi aplikacija i Pionira i transakcije Pionir-ka-Pioniru dozvoljene unutar Pi mreže, zatvorena mreža će imati ograničenja koja su navedena u nastavku. Ova ograničenja u ovoj fazi pomažu u sprovođenju zatvorene prirode mreže:
Neće biti povezivanja između Pi i drugih blockchain-a ili kripto berzi.
Mainnet-u se može pristupiti samo preko Pi Wallet-a (novčanika) i Pi aplikacija u Pi Browser-u.
Mainnet blockchain će biti dostupan svakom računaru na internetu, ali samo preko zaštitnog zida da bi se primenila gore navedena pravila.
Na Mainnet-u će postojati samo čvorovi Core tima kako bi se osiguralo da je zaštitni zid stalno na mestu.
Zatvorena mreža će podržati ekonomske aktivnosti i rast Pi ekosistema. Dakle, transakcije Pionir-ka-Pioniru su moguće preko Pi novčanika jer će KYC-ovani Pioniri moći da koriste Pi novčanik za transakcije u Pi. Pioniri takođe mogu potrošiti Pi u Pi aplikacijama na Pi Browser-u, koji može da pristupi Mainnet-u preko Pi Apps SDK i Pi Blockchain API-ja. Tokom perioda zatvorene mreže, aplikacija u Pi Browser-u može da koristi samo Pi blockchain API-je koje je zaštitni zid stavio na belu listu za uzajamno delovanje sa Mainnet-om.
Biće dozvoljene sledeće upotrebe transakcija Pionir-ka-Pioniru, Pionir-ka-App, i App-ka-Pioniru
Razmena Pi za robu i usluge preko Pi aplikacija
Prenos Pi-a između Pionira za robu i usluge
Sledeće upotrebe će biti zabranjene:
Zamena Pi-a za Fiat valutu
Razmena Pi-a za druge kriptovalute
Transfer Pi-a za buduće obećanje Fiata ili drugih kriptovaluta
Nametnućemo gore navedena ograničenja dodavanjem zaštitnog zida Mainnet-u i isključivo pokretanjem čvorova Mainnet-a za ovaj prelazni period. U periodu zatvorene mreže čvorovi zajednice (Node) će nastaviti da rade na Testnetu. Nastavićemo da primenjujemo interfejs i druge promene na čvorovima u pripremi za period otvorene mreže gde će čvorovi zajednice moći da rade na Mainnet-u. Ograničenja iz zatvorene mreže biće ublažena kako dođe do sledećeg perioda — Otvorene mreže.
Period otvorene mreže
U zavisnosti od zrelosti ekonomije zatvorene mreže i napretka KYC-a, ovaj period može početi na dan Pi (14. marta 2022.), na Pi2 dan (28. jun 2022.) ili kasnije. Period otvorene mreže znači da će zaštitni zid u periodu zatvorene mreže biti uklonjen, omogućavajući bilo kakvo spoljno povezivanje, na primer, sa drugim mrežama, novčanicima i svima koji žele da se povežu na Pi Mainnet. API pozivi neće biti zaštićeni zaštitnim zidom, a Pioniri će moći da pokreću sopstvene Pi čvorove i API usluge. Pioniri će imati povezanost sa drugim blockchain-ima. Čvorovi zajednice (Node) će takođe moći da pokreću Mainnet.
Nazad na sadržaj
.
Čuvajte se prevara
Rastom Pi Networka povećao se broj prevara u vezi Pi. Zapamtite da se Pi rudari besplatno, ali trenutno nije na prodaju. Pi Netvork nije povezan ni sa kim ili sa bilo kojom organizacijom koja tvrdi da prodaje Pi, Pi fjučerse ili bilo koje nusproizvode Pi-a. Sve takve prodaje su neovlašćene i mogu dovesti do gubitka novca ili ličnih podataka. Pi se trenutno ne nalazi na bilo kojim berzama ili menjačnicama, niti se obavlja trgovina za druge valute ili kripto valute.
Izbegavajte neovlašćenu prodaju Pi, Pi fjučersa ili nusproizvoda
Izbegavajte trenutnu neovlašćenu prodaju Pi, Pi fjučersa ili nusproizvoda, jer ove prevare možda nemaju obećani Pi kojeg ste platili svojim novcem, ili će ovi fjučersi i nusproizvodi biti bezvredni, pa će verovatno završiti kao veštački napumpane varijante. Imajte na umu da je potrebno vreme za pravljenje stvarne vrednosti, a obećanje brzog novca obično je prevara. Zbog našeg pravila da će svi Pi zarađeni lažnim računima ili Botovima biti spaljeni, mnogi od ovih prevaranata izgubiće svoj Pi pre Mainnet-a (treće faze) zbog takvog zabranjenog ponašanja.
Dakle, ne postoji drugi način da povećate stopu rudarenja ili da dobijete više Pi osim da rudarite u aplikaciji. Pazite se prevaranata koji lažno tvrde da u aplikaciji Pi možete zaraditi više od onoga što stvarno možete dobiti. Vi možete besplatno i svakodnevno rudariti Pi pritiskajući taster za rudarenje u aplikaciji, a jedini dodatni način za nagrađivanje je obezbeđenjem mreže formirajući svoj Sigurnosni krug od 5 članova i povećanjem mreže stvarajući svoj Referalni tim putem pozivnica.
Ne delite lične podatke
Molimo vas, NE delite svoje lične podatke (npr. Telefonski broj, adresu e-pošte, lozinke, korisničko ime i stanja na Pi-u) bilo kojim organizacijama, web sajtovima, društvenim mrežama ili aplikacijama za razmenu poruka u vezi sa bilo kakvim “airdrops” ili potencijalnim mogućnostima trgovanja. Pi Netvork ne sprovodi “airdrops”. Kao što je gore pomenuto, bilo koji fjučersi ili nusproizvodi Pi-a trenutno ne mogu biti podržani ni na jedan način, stoga u ovom slučaju rizikujete krađu privatnosti i identiteta.
Sve nezvanične varijante koje nude plaćeni „Pi KYC“ su prevare. Možete izgubiti novac a vaš identitet može biti ukraden. Svi procesi Pi KYC pokreću se samo iz ove aplikacije. Bićete obavešteni ako budete izabrani za KYC koji je trenutno besplatan.
Ne delite lične podatke (npr. Telefonski broj, adresu e-pošte, lozinke) unutar Pi App pričaonica ili bilo kojih komunikacijskih kanala koje stranci mogu da vide. Konkretno, ne biste trebali razmenjivati brojeve telefona ili dodavati nepoznate ljude u svoj Sigurnosni krug. U svoj Sigurnosni krug treba da dodate samo ljude kojima verujete. Imajte na umu da primate nagradu za Sigurnosni krug jer ste mrežu učinili sigurnijom. Ako u svoj Sigurnosni krug dodajete nepouzdane ljude, ova vaša akcija ne samo da nije doprinela sigurnosti mreže, već u budućnosti može negativno uticati na vašu sposobnost da vršite transfer i oporavak vašeg Pi naloga.
Koristite zvanične izvore Pi Network-a
Najbolje mesto za dobijanje informacija o Pi je Pi aplikacija i naša zvanična web stranica http://www.minepi.com . Pi Chat Moderatori upravljaju ovom stranicom Wiki zajednice i imaju za cilj da pruže pouzdane informacije, mada se i tu može pojaviti neka netačnost.
Pazite se web sajtova koji imitiraju našu web stranicu ili naše stranice socijalnih mreža. Veza do naših socijalnih mreža su u glavnom meniju Pi aplikacije u dnu. Budite oprezni sa nezvaničnim društvenim stranicama ili grupama koje nude informacije ili usluge u vezi sa Pi-om. Postoje neki izvori koji su možda pouzdani, ali postoje i drugi koji šire lažne glasine. Zato se uvek obratite Pi aplikaciji ili našoj web stranici za zvanične vesti i informacije.
Uvek prijavite sumnjive aktivnosti
Ako naiđete na prevaru ili sumnjivu aktivnost, pošaljite dokaze o prevari e-poštom putem našeg portala za podršku i koristite obrazac za prijavu prevara. Pokušaji kupovine, prodaje ili trgovine Pi-em u čet-sobama Pi App predstavlja kršenje naših pravila i uslova. Ako vidite ovakvu aktivnost, napravite snimak ekrana poruke prekršioca i pošaljite prijavu e-poštom putem našeg portala za podršku i koristite obrazac za prijavu prevara.
Nazad na sadržaj
.
Pomoć za oročavanje (Lockups Help)
Kako funkcioniše oročavanje
Pošto uradite verifikaciju identiteta (KYC), možete oročiti deo svog prenosivog salda (ili sve) kako biste stekli pravo na pojačano rudarenje.
Pojačanje rudarenja se izračunava na osnovu količine oročenog π i perioda oročavanja. Za detalje, pročitajte deo o ekonomskom modelu, koji je u nastavku teksta.
Ako ste verifikovali svoj identitet (KYC), prvi prenos Vašeg salda na Mainnet će se desiti nakon pokretanja Mainnet-a. Posle toga, transferi će se vršiti periodično. Sva ažuriranja Vaše konfiguracije oročavanja će stupiti na snagu sa sledećim prenosom Vašeg salda na Mainnet.
Seting za oročavanje možete promeniti kad god poželite, kao opšte podešavanje za ceo nalog u Pi aplikaciji. Čak i unapred možete uraditi ova podešavanja pre nego što dobijete KYC ili pre nego što budete spremni za prelazak na Mainnet. Kada Vi i Vaš Referalni tim/Sigurnosni krug prođete KYC i kad dođe do novog rudarenja, veći deo vašeg mobilnog salda će postati prenosiv. Prilikom svakog prenosa na Mainnet, ova unapred izabrana podešavanja procenta Pi-a i perioda oročavanja će se automatski primeniti na iznos prenetog salda što će rezultirati sa dve vrste salda na Mainnet-u: oročeni saldo i slobodni saldo, od kojih će oba biti zabeležena na Mainnet blockchain-u i nalaziće se u Vašem nestarateljskom Pi novčaniku. Oročavanje se ne može poništiti kada se jednom potvrdi i mora ostati oročeno tokom celog izabranog perioda zbog prirode blockchain-a.
Pošto se iznos oročavanja obračunava prema procentu Vašeg prenetog salda, moraćete da oročite isti procenat novog prenesenog salda da biste održali isto pojačanje rudarenja. Ovo ćete lako uraditi tako što ćete dosledno održati isto podešavanje konfiguracije oročavanja za svaki sledeći prenos na Mainnet. U suprotnom, ako ne oročite isti procenat π u Vašim kasnijim transferima, Vaše pojačanje rudarenja će se smanjiti. Bilo kakve promene u podešavanju oročavanja za ceo Pi nalog desiće se pri sledećem prenosu Vašeg salda na Mainnet.
Ovaj seting oročavanja za ceo Pi nalog Vam omogućava da oročite najviše 100% svog prenosivog salda. Nakon što se Mainnet pokrene (kad možete preneti svoj saldo), takođe ćete moći oročiti i više Pi-a direktno na Mainnet-u kroz nešto drugačiji interfejs za oročavanje. Tada ćete moći oročiti čak 200% svog već prenetog Mainnet salda stečenog iz svog prethodnog rudarenja. Ekstra dodatak za oročavanje više Pi-a nego što je Pionir sam izrudario može doći od transakcija zasnovanih na uslužnim Pi aplikacijama i/ili od stvaranja Pi-a prodajom robe i usluga.
Ekonomski model oročavanja
U Mainnet-u, nagrada za oročavanje ima za cilj da podrži zdrav i nesmetan ekosistem i podstakne dugoročno angažovanje na mreži, dok mreža radi na pokretanju ekonomije i ostvarenju zahteva. To je važan decentralizovani makroekonomski mehanizam za ublažavanje tekuće ponude na tržištu, posebno u početnim godinama otvorenog tržišta kada se stvaraju uslužni programi. Jedan važan cilj Pi Network-a je stvaranje ekosistema zasnovanog na uslužnim programima. Transakcije za stvarnu robu i usluge u ekosistemu, a ne samo špekulativno trgovanje, imaju za cilj da odrede vrednost za Pi. Dok pokrećemo fazu Ograničene mreže na Mainnet-u, koja će uskoro biti predstavljena, jedna od glavnih oblasti ciljeva biće podrška i rast zajednice programera Pi aplikacija i negovanje što više Pi aplikacija u cilju njihovog rasta. U međuvremenu, Pioniri mogu izabrati da oroče svoj Pi kako bi pomogli u stvaranju stabilnog tržišnog okruženja za sazrevanje ekosistema i za pojavu više Pi aplikacija i obezbeđenje stvarnog korišćenja za trošenje Pi-a – da bi na kraju stvorili redovnu potražnju kroz uslužne programe.
Formula nagrade za oročavanje je predstavljena ovde:
L(B) = Lt • Lp • log(N) • B, gde je:
Lt je množilac vremena perioda oročavanja od B.
0 → Lt = 0
2 nedelje → Lt = 0.1
6 meseci → Lt = 0.5
1 godina → Lt = 1
3 godine → Lt = 2
Lp je množilac procenta oročavanja od B, gde je procenat oročavanja iznos oročavanja u odnosu na Mainnet saldo prenet iz nekih prethodnih nagrada za rudarenje (Lb), a množilac procenta oročavanja je sledeći.
0% → Lp = 0
25% → Lp = 0.25
50% → Lp = 0.5
90% → Lp = 0.9
100% → Lp = 1.0
150% → Lp = 1.5
200% → Lp = 2
log(N) je logaritamska vrednost ukupnog broja prethodnih ciklusa rudarenja (N).
B je osnovna brzina rudarenja koja se prilagođava na osnovu dostupnog fonda π za distribuciju.
Pioniri imaju priliku da dobrovoljno oroče svoj Pi da bi stekli pravo na rudarenje po višoj stopi. Pre svega, preduslov za nagradu od oročavanja je da Pionir mora aktivno rudariti. Bez rudarenja na prvom mestu, neće biti nagrada za oročavanje za sve neaktivne cikluse rudarenja, čak i ako je Pi oročen. Kao što je izraženo u gornjoj formuli, sve što oročavanje radi je da obezbedi množitelje od B, tako da neće biti nagrada za oročavanje ako je B jednako nuli (što znači da Pionir ne rudari).
Drugo, nagrada za oročavanje je pozitivno povezana sa doprinosom oročavanju, tj. sa trajanjem vremenskog perioda oročavanja (Lt) i iznosom oročavanja. Međutim, iznos oročavanja se obračunava procentom Pionirovog ukupno iskopanog Pi (Lp). Maksimalni Pi koji Pionir može da oroči je dvostruko veći od njegovog Mainnet salda koji je prenet iz njegovog prethodnog rudarenja u mobilnoj aplikaciji (Lb), tj. 200% Lb. Razlozi za 2X maksimalni iznos oročavanja nečijeg prenetog salda na Mainnet (Lb) su 1) sprečavanje iskorišćavanja nagrade za oročavanje i 2) podsticanje drugih doprinosa Pi ekosistemu, kao što je dalje jačanje Pionirovog rudarenja, pokretanje čvorova (Node) i korišćenje uslužnih aplikacija. Ovo, u izvesnom smislu, favorizuje Pionire koji rudare i daju druge vrste doprinosa mreži.
Treće, Log(N) nudi veći podsticaj za oročavanje Pionirima koji imaju dugu istoriju rudarenja i verovatno veliki prenosivi saldo za oročavanje. Dok formula za nagradu za zaključavanje generalno favorizuje jednakost tako što ne uzima u obzir apsolutni iznos, već procenat njihovog prenetog salda (Lp) — što omogućava manjim nalozima sa kratkom istorijom rudarenja da zaključaju male iznose, a opet dobiju isti množilac nagrade za oročavanje kao i veliki računi — treba da dodamo faktor Log(N) koji uzima u obzir rudare sa dugom istorijom rudarenja, da bismo uravnotežili pristrasnost u korist Pionira sa malim saldima i obezbedili dovoljan podsticaj za dugoistorijske pionire sa većim saldima. Međutim, efekat istorije rudarenja na nagrade za oročavanje takođe treba da bude ograničen. Dakle, formula primenjuje logaritam na broj prethodnih rudarskih sesija N. Na primer, ako je Pioneer rudario skoro svakodnevno u poslednje 3 godine, njihov ukupan broj prethodnih rudarskih sesija (N) biće oko 1.000. U ovom scenariju, Log(1,000) je jednako 3, dodajući još jedan množitelj od B u njihovim nagradama za oročavanje. Imajte na umu da je za postizanje značajnih nagrada za oročavanje za pionire sa dugom istorijom rudarenja, količina Pi koju morate da oročite mnogo veća nego kod manjih naloga.
Četvrto, jedan Pionir može imati više oročavanja u različito vreme sa različitim iznosima i vremenskim periodima. Izračunavanje ukupnih nagrada za oročavanje ovom Pioniru sa “i” brojem različitih oročavanja je da se pronađe množilac ukupne nagrade za oročavanje od B, kao što je izraženo u formuli ispod. Formula u nastavku je ekvivalentna gornjoj formuli nagrade za oročavanje, sa jedinom razlikom što ona uzima u obzir višestruka oročavanja istog Pionira da bi izračunala njegove ukupne nagrade za oročavanje, npr. različita trajanja (Lti) i različite iznose (Lci) svakog oročavanja u različito vreme:
Svrha ove formule je izračunavanje ukupnih nagrada za oročavanje na osnovu proporcionalnog iznosa svakog oročavanja (Lc) u odnosu na ukupni Mainnet saldo iz prethodnog rudarenja (Lb) kao veličinu pomnoženu njihovim odgovarajućim vremenskim periodom oročavanja (Lt) i Log(n). Tako da, iako postoji višestruko oročavanje istog Pionira, više oročavanja sa različitim podešavanjima će se proporcionalno dodati njihovim ukupnim nagradama za oročavanje. Vrednosti Lt, Lc i log(N) se izračunavaju i množe za svako oročavanje “i”, a zatim se sabiraju kroz različite “i”, koje se zatim deli vrednošću Lb u datom ciklusu rudarenja da bi se došlo do vrednosti L( B) za taj rudarski ciklus. Ova formula obezbeđuje da bez obzira na Lb, sve dok Pionir održava isti procenat svog iznosa oročavanja u odnosu na njihov Lb, množilac ukupnih nagrada za oročavanje ostaje isti.
Na kraju, kada Pionir može da oroči Pi? Pioniri mogu da odrede svoj period oročavanja i procenat oročavanja svog prenosivog salda kad god žele, kao opšte podešavanje naloga u Pi aplikaciji. Možete čak i unapred da izaberete ova podešavanja pre nego što dobijete KYC ili budete spremni za prenos na Mainnet. Kako Vi i Vaš Referalni tim/Sigurnosni krug prođete KYC, veći deo vašeg mobilnog salda će postati prenosiv. U trenutku prenosa Vašeg prenosivog salda na Mainnet, Vaša unapred izabrana podešavanja procenta Pi-a i perioda oročavanja će se automatski primeniti na iznos prenetog salda što će rezultirati sa dve vrste salda na Mainnet-u: oročeni saldo i slobodni saldo, od kojih će oba biti snimljena na Mainnet blockchain-u i nalaziće se u Vašem nestarateljskom Pi novčaniku. Prema tome, oročavanja se ne mogu poništiti kada se jednom potvrde i zbog prirode blockchain-a moraju ostati oročena tokom celog izabranog perioda. Sve promene ovog Pionirovog podešavanja oročavanja će stupiti na snagu pri njihovom sledećem prenosu salda na Mainnet.
Ovaj seting oročavanja na celom nalogu omogućava Pionirima da oroče maksimalno 100% svog prenosivog salda. Nakon što se Mainnet pokrene i Pioniri prenesu svoja salda, Pioniri će moći da oroče više Pi direktno na Mainnet-u, preko malo drugačijeg interfejsa za oročavanje. Tada će Pioniri moći da oroče čak 200% svog već prenetog Mainnet salda stečenog iz prethodnog rudarenja.
Nazad na sadržaj
.
Novi plan realizacije rudarenja (18. februar 2022)
28. decembra 2021. pokrenuli smo Mainnet zajedno sa novim poglavljima ažurirane Pi Bele knjige (decembarska Bela knjiga). Jedno poglavlje, „Model tokena i rudarenje“, objašnjava Pi-jev model snabdevanja, novi mehanizam rudarenja i nagrade za rudarenje u okviru ograničene zalihe. Koristite decembarsku Belu knjigu čiji je taster na početnom ekranu Pi aplikacije, kao osnovu za sledeću najavu.
Kao što je navedeno u decembarskoj Beloj knjizi, zaliha za nagrade za rudarenje iznosi 65 milijardi Pi, što uključuje nagrade koje su Pioniri kopali u fazi pre Mainnet-a i nagrade za buduće rudarenje kroz novi mehanizam rudarenja. Novi mehanizam rudarenja treba da podstakne više vrsta i veličine doprinosa Pionira mreži, neophodnih za njenu Mainnet fazu. Izdavanje mrežnih nagrada se nastavlja a ograničena zaliha u datom vremenskom periodu biće zasnovana na formuli opadanja (formula za izdavanje nagrada).
Osnovni tim je radio na formuli za izdavanje nagrada kroz ekonomsko modeliranje i simulacije. Prva verzija specifične formule biće objavljena 1. marta 2022. Istog datuma, Pi Netvork će takođe usvojiti prvi korak novog mehanizma rudarenja. Pošto je formula za izdavanje mrežnih nagrada opadajuća funkcija, očekuje se da će se osnovna stopa rudarenja (B) u celom sistemu smanjiti na osnovu proračuna navedenog u decembarskoj Beloj knjizi. Dakle, rudarite i podsetite svoj tim da rudari po višoj stopi dok možete pre 1. Marta.
Mrežno usvajanje novog mehanizma rudarenja biće nezavisno i paralelno sa masovnom migracijom na Mainnet blockchain. Novi mehanizam rudarenja sastoji se od dva glavna aspekta: 1) od ograničene zalihe u datom vremenskom periodu i 2) nove nagrade za rudarenje u novom rudarskom mehanizmu. Dok je migracija KYC-a i Mainnet-a u toku, mreža će istovremeno pratiti vremensku liniju ispod kako bi svaki aspekt novog mehanizma rudarenja stavio na snagu.
1. marta 2022. – Formula za izdavanje nagrada koja definiše ograničenu zalihu u datom vremenskom periodu stupa na snagu. Osnovna stopa rudarenja u celom sistemu biće smanjena na osnovu ograničene zalihe. Mehanizam rudarenja inače ostaje isti do 14. Marta.
14. marta (Pi dan), 2022. – Novi mehanizam rudarenja, uključujući nove vrste nagrada koje su navedene u odgovarajućim formulama u decembarskoj Beloj knjizi, stupa na snagu. Pioniri će moći da povećaju svoju individualnu stopu rudarenja davanjem različitih vrsta doprinosa mreži.
Novi mehanizam rudarenja će uvesti novu eru za mrežu. Kopajte sa višim brzinama dok možete. Srećno rudarenje!
Nazad na sadržaj
.
Bezbednost Pi Network naloga (30. april 2022)
Kako da ostanete bezbedni sa svojim Pi nalogom i kako da pazite na potencijalne prevarante, imitatore i zlonamerne aktere?
Opšta vizija Pi mreže je da izgradi inkluzivnu i najšire rasprostranjenu digitalnu valutu i ekosistem za sve Pionire. Kao društveni “blockchain”, mreža vrednuje pravu ljudskost i stoga ima stroge mere kao što je obavezan KYC pre prelaska na Otvoreni Mainnet. “Bot” nalozima nije dozvoljeno da koriste Pi nalog. Dozvoljen je samo jedan nalog po osobi.
Pravi ljudski pioniri na različite načine doprinose ukupnoj bezbednosti mreže, rastu mreže i uključivanju drugih u nju, stvaranju uslužnih projekata i programa, i stabilnosti i dugovečnosti mreže. Zbog toga je bezbednost naloga Pionira od najveće važnosti za pojedinca ali i za mrežu u celini.
Pi mreža je narasla na preko 33 miliona angažovanih pionira (april, 2022) u periodu Mainnet Zatvorene mreže. Veličina mreže i opšti entuzijazam Pionira mogu privući neželjene prevarante. Ovi loši akteri mogu tvrditi da su povezani sa Pi Core timom ili njegovim osnivačima u pokušaju nanošenja štete Pionirima.
Pi kriptovaluta trenutno nije na prodaju
Zapamtite da se Pi kopa besplatno na mobilnoj aplikaciji zbog doprinosa ekosistemu, ali trenutno NIJE na prodaju. Pi Network NE vodi “ICO” ili bilo koju vrstu “crowdfunding” prodaje Pi novčića.
Pi mreža NIJE povezana sa bilo kim ili bilo kojom organizacijom koja tvrdi da prodaje ili kreira Pi (koji Pioniri ponekad nazivaju 'Pi Coin' ili 'PiCoin'), Pi futures, Pi NFT, Pi airdrops ili bilo koje druge derivate Pi. Sve takve prodaje su neovlašćene i mogu dovesti do vašeg gubitka novca ili ličnih podataka. Pi trenutno nije ni na jednoj trgovačkoj ili “futures” berzi niti se trguje sa drugim valutama/kriptovalutama, uključujući bilo koje decentralizovane berze.
Takođe, sav prethodno iskopani Pi će se moći potraživati samo iz Pi aplikacije preko glavne kontrolne table i preneti u vaš Pi novčanik nakon što vaš KYC bude verifikovan i pošto pređemo na Otvoreni Mainnet, što je u toku. Bilo koja veb stranica koja Pionirima nudi da dođu do Pi-a na drugi način je laž.
Pazite na lažno partnerstvo sa Pi Network-om
Budite posebno oprezni na društvenim mrežama u pogledu lažnih veb stranica, obmanjujućih oglasa (oglasi na lažnim veb stranicama), lažnih adresa e-pošte i drugih mesta na kojima zlonamerni akteri mogu ostaviti lažne utiske i lažne informacije. Ovo uključuje nepoznate sajtove ili aplikacije koje neovlašćeno koriste Pi imena (npr. X-Pi, Pi-Y, itd.) i brendiranje, kako bi izgledalo kao da je Pi Network sa njima zvanično povezan. Neki od njih bi možda mogli biti dobar doprinos Pi ekosistemu, ali njihova imena ne znače da su automatski zvanično partneri sa Pi Network-om. Ove tvrdnje o partnerstvu ili pripadnosti su lažne osim ako drugačije nije izričito potvrđeno našim zvaničnim kanalima komunikacije koji su navedeni na kraju ovog teksta.
Zaštitite svoje podatke
Imajte na umu da članovi Pi Core tima NIKAD od vas neće tražiti lozinku za nalog ili pristupnu frazu za novčanik ni pod kojim okolnostima. Pi Network takođe od vas NIKAD neće tražiti (van zvanične aplikacije za rudarenje i interfejsa Pi novčanika), lozinku vašeg naloga – osim heširane verzije koja se čuva na našim serverima. Takođe, šifra vašeg novčanika (pristupna fraza) se NIKAD ne šalje našim serverima, zato je pažljivo čuvajte. Dakle, Pi Network nema kopije vaše lozinke ili pristupne fraze novčanika.
Budite oprezni sa uslugama trećih strana
Budite oprezni kada koristite usluge trećih strana da biste pristupili svojim Pi nalozima. Zlonamerni akteri mogu da pružaju naizgled legitimne usluge kao što su hostovanje Pi čvorova i/ili VPN-ova, ali mogu eksplicitno ili tajno da od vas zahtevaju davanje osetljivih podataka uključujući podatke za prijavu na Pi nalog. Ovi servisi će tada moći pristupiti vašem Pi nalogu i izvršiti radnje kao što su zahtev za promenu vašeg imena, promena odredišne adrese novčanika koja prima vaš Pi u Mainnet migraciji, i promena članova vaših Sigurnosnih krugova, što potencijalno može dovesti do gubitka vašeg Pi ili zlonamernog brisanja vašeg Pi naloga. Učestvovanje sa ovim neproverenim stranama za pristup vašem Pi nalogu ili pokretanje Pi čvora može dovesti do toga da vam bude ukraden sav vaš Pi.
Ako ste primetili neočekivano ponašanje na svom Pi nalogu, trebalo bi da prestanete da koristite takve usluge, da promenite lozinku za Pi nalog pre nego što prođete kroz KYC ili migraciju na Mainnet, i podnesete izveštaj.
Da biste podneli prijavu, u profilu vašeg naloga (kojem možete pristupiti preko bočnog menija ☰) dodirnite „Prijavi sumnjivu aktivnost na mom nalogu“. Da biste promenili lozinku za nalog, dodirnite „Ažurirajj lozinku“ na stranici svog profila i koristite broj telefona koji je registrovan za vaš nalog. Promenom lozinke, vaš nalog će takođe biti automatski odjavljen na bilo kom drugom uređaju.
Zvanični Pi Network komunikacioni kanali
Uvek se oslanjajte na informacije koje pružaju zvanični kanali Pi mreže. Pogledajte sledeću vezu za kompletnu listu zvaničnih izvora informacija Pi Network-a.
Ovo je neverovatno uzbudljivo vreme za Pi i zato želimo da budemo sigurni da su svi naši neverovatni Pioniri bezbedni od zlonamernih aktera. Hvala još jednom.
Nazad na sadržaj
.
Osnovna stopa rudarenja je prilagođena (1. jun 2022)
28. decembra 2021. pokrenuli smo Mainnet zajedno sa novim poglavljima ažurirane Pi Bele knjige (decembarska Bela knjiga). Jedno poglavlje, „Model tokena i rudarenje“, opisuje Pi-jev model snabdevanja, novi mehanizam rudarenja i nagrade za rudarenje u okviru ograničene zalihe. Molimo koristite decembarsku belu knjigu koja je povezana „ovde“ kao referenca za sledeće detalje.
1. marta 2022. godine stupila je na snagu formula za izdavanje opadajućih nagrada. Konkretno, osnovna sistemska stopa rudarenja (B) je smanjena na osnovu mesečnog ograničenja zalihe definisanog formulom koja je opisana u narednim pasusima. B ostaje konstantan mesec dana, a zatim se prilagođava svakog sledećeg meseca na osnovu formule.
14. marta 2022. stupio je na snagu novi mehanizam rudarenja, koji uključuje nove nagrade navedene u Decembarskoj beloj knjizi. Pioniri su sada u mogućnosti da povećaju svoju individualnu stopu rudarenja tako što daju novije, raznovrsnije vrste doprinosa mreži, preko Pi oročavanja, korišćenja aplikacija i rada čvorova (Node).
Na osnovu formule za izdavanje nagrada, osnovna stopa rudarenja (B) ponovo je smanjena 1. juna, kao što je planirano. Ovaj novi B stupa na snagu kada Pionir pokrene svoju prvu novu sesiju rudarenja u junu, i on ostaje konstantan tokom celog meseca. U julu ćemo imati novi B. Ispod je više detalja (objavljenih 1. marta) o formuli za izdavanje nagrada, kako se izračunava B i šta Pioniri mogu da urade da povećaju svoju individualnu stopu rudarenja.
Nova stopa rudarenja i formula za izdavanje nagrada
Prva verzija Formule za izdavanje nagrada objavljena je 1. marta 2022 — opadajuća eksponencijalna funkcija opisana u nastavku — pri čemu se u kombinaciji sa rudarskim aktivnostima, osnovna sistemska stopa rudarenja (B) smanjuje na osnovu mesečnog ograničenja zalihe koja je određena formulom. Mesečno smanjenje B se dešava prvog dana svakog novog meseca i ostaje konstantan do kraja tog meseca. B će se i dalje prilagođavati na osnovu formule i smanjivati na mesečnom nivou u budućnosti. Imajte na umu da će nova osnovna stopa rudarenja stupiti na snagu po startovanju Pionirovog prvog novog ciklusa rudarenja u mesecu.
Ova formula ima za cilj da obezbedi da Pionirske nagrade za rudarenje budu u okviru ukupnog limita zalihe od 65 milijardi dodeljenih za nagrade za rudarenje, kao što je objavljeno u decembarskoj Beloj knjizi. Ova opadajuća eksponencijalna funkcija zajedno sa novim mehanizmom rudarenja uravnotežuje potrebe mreže za rastom, pristupačnošću, dugovečnošću i oskudicom. Pored toga, to gradi pravu veličinu nagrade svakom Pioniru u odnosu na njegov doprinos mreži.
Iako je B smanjen, Pioniri sada imaju mnogo više načina da daju druge vrste doprinosa mreži i povećaju svoje individualne stope rudarenja. To je, zapravo, jedna od namena novog rudarskog mehanizma. 14. marta (Pi dan), 2022., novi mehanizam rudarenja je stupio na snagu zajedno sa novim tipovima nagrada: oročavanje, korišćenje aplikacija i rad čvora — kao što je navedeno njihovim odgovarajućim formulama u decembarskoj Beloj knjizi.
Zajedno, prva verzija opadajuće formule za nagrađivanje mreže i novi mehanizam rudarenja označavaju veliki napredak u razvoju modela Pi Network tokena i dizajna rudarenja tokom Mainnet faze. Ovi pojačani koraci dodatno ilustruju kako period Zatvorenog Mainnet-a nudi mogućnosti mreže za primenu specifičnih formula zasnovanih na tekućim nalazima, kao i modeliranju tokena i simulacijama.
Imajte na umu da je opadajuća eksponencijalna formula koja je dole u nastavku, prva verzija Formule za izdavanje nagrada, jer je nemoguće precizno predvideti buduće podatke na Mainnetu kao i podatke iz novog rudarenja. Ova prva verzija je dizajnirana na osnovu prošlih podataka, simulacija i najboljih pretpostavki, kao što su 35 milijardi preostalih zaliha za buduće nagrade za rudarenje, pionirsko oročavanje i ukupni faktori ekosistema. Na primer, preostalih 35 milijardi Pi se procenjuje na osnovu trenutno dostupnih podataka o stvarnim mobilnim saldima Pionira. Tačnija cifra će biti određena realizacijom KYC-a mreže i količinom Pi-a koji će biti prenet na Mainnet u budućnosti. Dalji podaci i stalne simulacije će pomoći u proceni takvih osnovnih pretpostavki u formuli za izdavanje nagrada, i na taj način mogu dovesti do prilagođavanja formule u skladu sa ciljevima mreže kao što je objašnjeno gore.
supply_limits (izraženo u Pi/dan) = exp ( − last_day_total_mining_rewards / 1220) • 35,000,000,000 gde je:
supply_limits su rezultati ove formule koja dodeljuje određenu količinu Pi svakom danu na neograničeno vreme dok se osigurava da ukupna buduća emisija neće premašiti preostalu raspoloživu zalihu,
last_day_total_mining_rewards jednaka je ukupnim nagradama za rudarenje Pi izdatim prethodnog dana,
1220 je faktor podešavanja koji će se dalje prilagođavati u narednim mesecima, i
35 milijardi je procenjeni broj Pi koji će Pioniri moći da kopaju ubuduće.
Kako se izračunava današnji B?
Decembarska Bela knjiga navodi da će se osnovna stopa rudarenja (B) u celom sistemu dinamički prilagođavati kako bi se izdavanje nagrada za rudarenje održalo unutar ograničenja zalihe tokom određenog vremenskog perioda. Vremenski period može biti godišnji, mesečni, dnevni, satni ili čak detaljniji. Radi jednostavnosti, pokrećemo dinamički B na mesečnom nivou, što znači da će B ostati konstantan mesec dana i da će se prilagođavati na osnovu formule za izdavanje nagrada i rudarskih aktivnosti mreže na kraju svakog meseca. Početak sa B koji ostaje konstantan mesec dana pomaže Pionirima da razumeju učešće:
novih ograničenja zalihe,
novog mehanizma rudarenja sa novim nagradama i
dinamičniju prirodu B (potencijalno u budućnosti).
Oni će uticati postepeno jedan po jedan, s obzirom na to da su ovi koncepti složeni i da svi imaju uticaj na nagrade za rudarenje Pionira. U isto vreme, mesečni period je dovoljno kratak da ispravi bilo kakvo potencijalno prekomerno ili nedovoljno izdavanje Pi koje odstupa od formule za izdavanje nagrada, dok je B dovoljno stabilan da bi Pioniri mogli da prate i prilagode svoje doprinose mreži za nagrade za rudarenje.
B se izračunava svakog meseca na osnovu ograničene zalihe za taj mesec na osnovu ove formule i zbira svih koeficijenata nagrada svih aktivnih pionira od poslednjeg dana prethodnog meseca. Taj B ostaje konstantan tokom celog meseca i ponovo se ažurira prvog dana sledećeg meseca. Ovo prilagođavanje B se dešava svakog meseca ponovo.
Preciznije, vrednost B za dati mesec se izračunava tako što se dnevni supply_limits za tekući mesec sabere iz gornje formule za izdavanje nagrada i podeli se brojem dana u mesecu za ravnomernu dnevnu raspodelu u mesecu i ponovo podeli zbirom koeficijenata rudarskih nagrada svih aktivnih pionira poslednjeg dana prethodnog meseca—uključujući njihove višestruke nagrade Referalnog tima, Sigurnosnog kruga, Pi oročavanja, korišćenja aplikacija i rada čvora (pogledajte decembarsku Belu knjigu: Odeljak: Mainnet Mining Formula da biste razumeli kako izračunati B). Slična ponavljanja izračuna će se dešavati svakog meseca.
Dok B ostaje konstantan u toku meseca, ukupan broj Pi koji se stvarno rudari svakog meseca varira u zavisnosti od ukupnog broja pionira koji aktivno rudare i od doprinosa koji daju u tom mesecu. Na kraju meseca, ukupan broj Pi koji je stvarno iskopan biće upoređen sa brojem koji je prvobitno projektovan formulom. Svako odstupanje između dva broja svakog meseca će dovesti do daljeg prilagođavanja preostalog broja Pi tokom preostalog neograničenog perioda rudarenja, zajedno sa bilo kojim drugim tipovima prilagođavanja objašnjenim iznad, npr. pretpostavljenih 35 milijardi preostalih rudarskih nagrada.
Kao takav, mesečni B može potencijalno da izazove prekomerno izdavanje Pi kada dođe do neočekivanog povećanja broja pionira i njihovih stopa rudarenja, što dovodi do odstupanja od formule za izdavanje nagrada. Ako je takvo odstupanje na mesečnom nivou konstantno veliko, mreža može da pređe na dinamičniju verziju B modela gde mesečno izdavanje Pi ostaje konstantno, ali se B prilagođava na osnovu kraćeg vremenskog perioda. Što je kraći vremenski period za prilagođavanje B, to je manji potencijal za prekomerno ili nedovoljno izdavanje u odnosu na ciljane granice zalihe, i manja je šansa za odstupanje od formule tokom tog perioda. Više podataka o Mainnet-u i novom mehanizmu rudarenja pomoći će da se ispita efikasnost trenutne mesečne dinamike B i utvrdi da li je potrebna dinamičnija verzija B.
Kako pioniri mogu izrudariti više Pi?
Iako je osnovna stopa rudarenja opala, Pioniri imaju više načina da povećaju svoju individualnu stopu rudarenja, naglašavajući važnost većeg doprinosa mreži. Pored svakodnevnog rudarenja, možete povećati svoju individualnu stopu rudarenja:
dovršite svoj Sigurnosni krug da biste nagradu za Sigurnosni krug postavili na maksimum,
pozovite svoje prijatelje da rudare Pi, da bi vam povećali nagrade Referalnog tima,
podsećajte vaš postojeći Referalni tim da rudare,
postavite i obavežite se na konfiguraciju oročavanja ili povećanje vaše trenutno oročavanje,
koristite aplikacije u direktorijumu Pi Browser-a radi povećanja nagrada za korišćenje aplikacija, i
pokrenite čvor (Node) na Testnetu, za povećanje nagrada za čvorove.
Molimo pogledajte decembarsku Belu knjigu da biste razumeli različite formule nagrađivanja. I imajte na umu da, kao što je pomenuto u decembarskoj Beloj knjizi, sve formule novog rudarenja podležu određenim prilagođavanjima.
Nazad na sadržaj
.
Ažuriranje softvera iz Maja 2022 (11. jun 2022)
Pioniri, dobrodošli u još jedno ažuriranje Pi Network tehnologije i proizvoda!
U nastavku teksta pročitajte o nekim funkcijama koje je Core Team objavio tokom prošlog meseca. Imajte na umu da se ovo ažuriranje prvenstveno odnosi na spoljne Pionirove funkcije što znači da ovo nije potpuna lista svih obavljenih poslova. Na primer, pozadinska tehnička ažuriranja; rutinska ili manja tehnička ažuriranja; operacije ili opšti poslovni rad u zajednici; ili većina radova koji su u toku možda neće biti pomenuti ovde.
Pi KYC aplikacija:
Poboljšana je skalabilnost Pi KIC aplikacije – Infrastruktura koja podržava Pi KYC aplikaciju je unapređena tokom meseca na osnovu tekuće KYC analitike. Ove promene su smanjile vreme učitavanja funkcija i poboljšale brzinu kojom automatizovane funkcije aplikacije obrađuju apliciranje.
Poboljšana je Pi KYC bezbednost aplikacije - Razvijene su i ugrađene dodatne bezbednosne funkcije.
KYC apliciranje je dostupno za mnogo više pionira – Podešena je dnevna stopa po kojoj se KYC apliciranje raspoređuje tokom meseca, a broj dnevnih poziva za podnošenje Pi KYC prijava je sada uvećan za više od 100 puta nego na početku maja.
Povećana je propusnost Pi KYC aplikacije – Brzina kojom se KYC prijave pregledaju je povećana tokom meseca. Stopa lažnih negativnih rezultata je takođe opala, što je omogućilo da više prijava bude ispravno odobreno (dok Osnovni tim radi na ponovnoj obradi lažnih negativnih). Pod „lažnim negativnim rezultatima“ podrazumevamo KYC prijave koje su trebale da budu odobrene, ali su prvobitno označene kao negativne.
Poboljšana ažuriranja UI/UX - Na mnogim funkcijama je rađeno i ugrađeno tokom meseca, što je pomoglo da se poboljša aplikacija Pi KYC:
Urađena su višestruka poboljšanja funkcije detekcije živosti, ubrzavajući test živosti i za KYC kandidate i za validatore, kao i proširenje modela uređaja koji validatorima mogu da prikažu test živosti. Ovo ne samo da olakšava iskustvo kandidata za KYC, već pomaže i u produktivnosti Validatora.
Objavljen je kviz koji validatori moraju povremeno da polažu da bi osvežili i proverili svoje znanje o validaciji.
Dodat je vodič za validatore o tome kako sprovesti različite tipove KYC pregleda (tj. podudaranje dokumenata, provera životnosti i podudaranje identiteta). Vodič će nastaviti da se ažurira na osnovu tekućih podataka o validaciji.
Pi Generalno:
Infrastruktura za migrirajuće pionire – Trenutno se radi na razvoju funkcija i zadataka potrebnih za migraciju Pionira na Pi Mainnet Blockchain, dok se KYC rešenje prilagođava kako bi se verifikovao identitet što većeg broja Pionira!
Pi Translation aplikacija – Dizajnirana, razvijena i trenutno u testiranju je aplikacija za prevod raznih Pi aplikacija, npr. za aplikaciju Pi KYC. Ti prevodi će biti prikazani unutar prevedene aplikacije kada Pioniri odaberu drugi jezik. Ova aplikacija za prevođenje je prvi prototip ekosistemske aplikacije koja će kasnije biti dostupna zajednici na korišćenje.
Pi nalog (račun):
Višestruke bezbednosne funkcije naloga - Pioniri sada mogu da resetuju svoju lozinku preko ekrana za prijavu ili na stranici profila. Kada Pionir resetuje svoju lozinku on pokreće bezbednosnu funkciju koja ga odjavljuje sa svog Pi naloga na svim uređajima. Poželjno je da Pioniri pokušaju da promene svoju lozinku dok su prijavljeni. Pioniri takođe mogu da naprave izveštaj na svojoj stranici profila ako sumnjaju da je njihov nalog potencijalno kompromitovan, što omogućava dalju istragu.
Rešenje greške pri resetovanju lozinke - Ispravljena je greška gde se proces resetovanja lozinke zaglavljivao u koraku verifikacije telefona. Pioniri sada mogu očekivati da bez problema resetuju svoje lozinke.
Rešena je greška pri registraciji naloga – Kada Pionir zapčne ali ne dovrši registraciju novog Pi naloga koristeći svoj broj telefona, taj broj telefona je bio zabranjen da se ponovo koristi u drugom pokušaju registracije. U ovom slučaju, Pionir je video poruku o grešci, „broj je već registrovan na drugom nalogu“. Ovo novo ažuriranje omogućava Pionirima da kreiraju naloge ili verifikuju brojeve telefona koji su prethodno bili povezani sa nekompletnom registracijom.
Pi aplikacija:
Ispravljen je netačan prikaz približnog prenosivog salda na glavnoj kontrolnoj tabli – Prikaz prenosivog salda u aplikaciji Pi je zasnovan na pogrešnoj stopi. Ovo je bila samo vizuelna greška na ekranu i nije imala nikakvog uticaja na stvarni Pi saldo na Pioneirskim nalozima koji je sačuvan na strani servera. Prikaz je ispravljen i ekran prenosivog stanja sada prikazuje tačniju aproksimaciju.
Smernice za novu Pi Art sobu za ćaskanje – Kada uđu u #PiArt sobu za ćaskanje, Pionirima će se prikazati iskačući prozor sa detaljima uputstava za tu sobu. Ove smernice pomažu da Pi Art soba bude fokusirana na Pi Art, smanjujući spam ili zloupotrebu.
Funkcija osvežavanja liste Pi Chat soba - Nova funkcija omogućava Pionirima da osveže listu Pi Chat-ova koje su odabrali. Ovo je urađeno kao odgovor na grešku gde Pioniri nisu videli svoju punu listu soba za ćaskanje. Da biste osvežili listu Pi soba za ćaskanje, potegnite listu nadole, baš kao što biste to učinili u mnogim drugim aplikacijama.
Pi novčanik (Wallet):
Ispravka ekrana „novčanik je privremeno onemogućen“ – Pioniri su izvestili da je pri prvom otvaranju aplikacije Pi Wallet iskakala poruka „novčanik je privremeno onemogućen“. Ovo ponašanje je ispravljeno i svi Pioniri bi sada trebalo da vide normalnu početnu stranicu Pi novčanika.
Nazad na sadržaj
.
KYC je otvoren za većinu na mreži (21. jun 2022)
Podnesite KYC ako ispunjavate uslove
KYC Ažuriranja
Mrežni KYC proces dobro napreduje, omogućavajući većini od polovine svih Pionira da podnesu KYC prijave, iako će i dalje biti potrebno neko vreme da mreža podnese, obradi i završi ove KYC prijave. Proces nastavlja da se širi kako bi se omogućilo većem broju pionira da prođu kroz KYC i da se obrade neobrađene prijave koje su podnete. U nastavku dajemo detaljnije ažuriranje.
Pi KYC (verifikacija identiteta) je suštinski uslov da bi Pionir mogao da migrira svoj Pi saldo na Mainnet. Zapamtite da je jedan od glavnih ciljeva trenutnog Zatvorenog Mainnet-a da se omogući milionima pionira da prođu KYC, dok se u isto vreme grade različite aplikacije kako bi se obezbedio ekosistem zasnovan na uslužnim programima. Uzbudljivo je što smo sve bliže ovom cilju!
Više detalja
Zahvaljujući kontinuiranim poboljšanjima u KYC-u i sjajnom radu od strane Validatora, KYC značajno napreduje, sa stalnim povećanjem uključivanja Pionira u KYC.
Konkretno, Pi KYC je pokrenut sa Validatorima u 199 zemalja, u poređenju sa 70 početkom aprila. Najnoviji podaci pokazuju da postoji oko 125.000 dnevno aktivnih ljudskih Validatora širom sveta koji validiraju KYC prijave. Ovi KYC Validatori sada mogu da verifikuju identitet Pionira po stopi od preko 90.000 ljudi dnevno (iako se ova cifra može razlikovati iz dana u dan). Ovi brojevi bi trebalo da nastave da se povećavaju kako se zahtevi za KYC povećavaju, i kako se više KYC pionira pridruži radnoj snazi Validatora (kao što smo videli u poslednjih nekoliko nedelja). Za tipičnog Pionira (bez ekstremnih slučajeva kao što su žalbe na ime, nedostajući podaci ili nejasne fotografije koje sprečavaju mašinski algoritam da se automatizuje), vreme za obradu njihovog KYC-a u većini regiona je obično manje od jednog dana. Za neke prijave može potrajati i manje od 15 minuta.
Prilagođenje Pi KYC rešenja (posebno nakon pokretanja radne snage za validaciju ljudi u zemlji ili regionu), radi onako kako se očekivalo po svom rešenju: brzinom i pokrivenošću širom sveta kakvu svet nikada ranije nije video. Ova spektakularna brzina i široka pokrivenost KYC procesorske snage i brzo prilagođenje kako bi se ispunili KYC zahtevi su demonstracija decentralizovane moći masovne globalne Pi zajednice.
Iako je mreža dobro napredovala, razumemo da mnogi Pioniri nestrpljivo čekaju svoj red na KYC ili na obradu njihove KYC prijave. Ispod su tekuće mere koje će pomoći većem broju pionira da prođu KYC uskoro.
Tehnička poboljšanja postupka za primenu i validaciju sve većeg broja pionira
Moć ljudske validacije za nastavak rasta i za pokretanje što više zemalja i regiona
Smanjenje šanse za nepravedno odbijanje KYC prijava i ponovna obrada nekih podnetih prijava koje su trebale da prođu, ali su prethodno bile označene kao negativne
Rešenja za KYC prijave kojima možda nedostaju kritični podaci iz prethodnih prijava, uključujući neke Yoti KYC kandidate i neke pilot Pi KYC kandidate:
Za prethodne Yoti KYC kandidate — Pi Core tim je pripremio poseban brzi Pi KYC proces za popunjavanje podataka koji nedostaju. Za neke Yoti KYC kandidate koji imaju problema sa ovim postupkom, osmišljena je dodatna funkcija za rešavanje ovih slučajeva
Za prethodne KYC Pilot kandidate — Pi Core tim trenutno gradi mehanizam za ponovnu obradu za usklađivanje pilot prijava sa trenutnim KYC zahtevima, kao i funkciju ponovnog podnošenja (koja je opisana u nastavku), kako bi se uskladili sa prijavama koje dobijaju trenutni KYC kandidati. Na primer, ako otpremanje fotografije ili video snimka ne uspe, aktuelni kandidati će imati više šansi da ih ponovo pošalju, što nije bilo moguće u pilot verziji KYC aplikacije.
Nova funkcija ponovnog podnošenja se razvija i uskoro će biti objavljena kako bi se prethodnim kandidatima za Yoti KYC ili Pilot KYC omogućilo da ponovo podnesu potpuno novu prijavu ako ne žele da čekaju na prilagođena rešenja pomenuta iznad. Trenutno poboljšano Pi KYC rešenje može da obradi nove prijave za kratko vreme.
Proces pružanja podrške pionirima sa složenim žalbama na ime (koje stvaraju komplikacije u obradi njihovog KYC-a), pa mogu zahtevati dodatnu ljudsku pomoć od Validatora da bi bile rešene.
Imajte na umu da su za određene zemlje ili regione, zbog jedinstvenog načina pristupa Pi mreži, potrebne duže i složenije procedure da algoritam Pi KYC mašine obradi njihove naloge, što dovodi do njihovog kašnjenja u prijemu KYC slotova. Stoga je moguće da ove zemlje ili regioni imaju sporije uključivanje u KYC od drugih regiona.
Sve u svemu, za pionire koji još uvek čekaju priliku da podnesu KYC, potrebno je da budu strpljivi dok mreža nastavlja da usavršava KYC rešenje i rešava probleme koji se odnose na njih.
Kao i uvek, hvala na vašoj kontinuiranoj podršci i strpljenju u izgradnji ovog revolucionarnog KYC rešenja zajedno sa nama. Osnovni tim, Moderatori i Validatori iz Pi zajednice širom sveta naporno rade na rešavanju problema i procesuiranju KYC prijava što je brže moguće! Mreža stabilno napreduje tačno na vreme za svoju prvu Mainnet migraciju, oko Pi2Dai, 28. juna 2022. :)
Nazad na sadržaj
.
Mainnet migracija je konačno stigla! (15. jul 2022)
Pošto većina članova Pi Networka može da preda svoj KYC kako bi bili spremni za svoju Mainnet migraciju, onim Pionirima kojima je potvrđen KYC je započet proces migracije na Zatvoreni Pi Mainnet blockchain. Kao što je navedeno u novom nacrtu poglavlja ažurirane Bele knjige objavljene 28. decembra 2021. (decembarska bela knjiga), trenutni period Zatvorene mreže je posebno dizajniran da omogući milionima pionira da završe svoj KYC i prenesu svoj Pi na Mainnet mrežu, dok se zajednica fokusira na kreiranje uslužnih programa i pokretanje ekosistema (bez ikakvih spoljnih ometanja) kroz pravljenje i korišćenje novih Pi aplikacija, prelazak Testnet aplikacija na Mainnet i dovršavanje i poboljšavanje infrastrukture ekosistema.
Ako vam je Pi KYC odobren, možete odmah da ispunite sve korake na kontrolnoj Mainnet listi da biste omogućili prenos svog mobilnog prenosivog salda na Mainnet. Dodirnite „Mainnet Checklist“ na početnom ekranu da biste ispunili svoje korake pre migracije.
Kada završite korake 1-6 na kontrolnoj Mainnet listi, novi korak 7 će vam postati dostupan. Završetak ovog poslednjeg koraka omogućava da se Vaš Mainnet transfer stavi u red za migraciju. Pi Network je učinio kriptovalutu dostupnom širom sveta, omogućavajući Pionirima da kopaju Pi na telefonu bez fiat troškova. Veliki je uspeh zajednice što je došla do trenutka kada je iskopani Pi saldo spreman da migrira na Mainnet.
Pošto se kontrolna lista kompletira, Pionirov prenosivi saldo će biti stavljen u red za migraciju na njegovu adresu novčanika na Mainnet blockchain. Posle migracije, postojaće period na čekanju od 14 dana tokom kojeg Pionirov Pi saldo u njegovom Mainnet novčaniku neće biti prenosiv omogućavajući mreži da sprovede dodatne provere ili korekcije procesa ako je potrebno da bi se transfer izvršio. S obzirom na nepromenljivu prirodu blockchain-a i na rani period procesa migracije mreže, period na čekanju od 14 dana je od pomoći kako bi se uverili da su migrirani bilansi ljudi tačni. Kada period na čekanju istekne, Pionir će moći da koristi svoj Pi kako želi u okviru Zatvorenog Pi Mainneta.
Prenosivi saldo
Sledeći delovi vašeg Pi Mobilnog salda će činiti vaš prenosivi saldo koji ispunjava uslove za migraciju na Mainnet. Imajte na umu da će preostalo ili novonaplaćeno prenosivo stanje nastaviti da se prenosi nakon prve migracije jer će kasnije postojati ritam automatskih, tekućih migracija.
Samo-izrudareni Pi (koji se akumulira kada rudarite sami na osnovu osnovne stope rudarenja u vreme ciklusa rudarenja)
Deo nagrada iz Sigurnosnog kruga koje su od KYC pionira u vašem Sigurnosnom krugu
Nagrade za korišćenje aplikacije, za rad čvora (NODE) ili za oročavanje
U ovom trenutku će Pi iskopan putem nagrada Referal tima biti stavljen na čekanje (što se tiče migracije), bez obzira da li je neko u Referalnom timu dobio KYC ili ne. Generalno, nagrade od članova Referalnog tima će postati prenosive tek kada članovi tima dobiju KYC. U suprotnom, one ostaju u Nepotvrđenom saldu u mobilnoj aplikaciji. Pošto je izračunavanje mrežnih nagrada od referala računarski zahtevno i skupo, takve nagrade ima smisla računati tek kada mreža bude imala više ljudi sa KYC-em. Razlog zbog kojeg su nagrade Referalnog tima računarski zahtevne je taj što se računa za istovremeno rudarenje svakog određenog para Referentnog i Preporučenog Pionira, što može da varira čak i unutar istog Referalnog tima. Zbog efikasnosti mreže, svaka nagrada Referalnog tima će, stoga, biti obrađena i preneta kasnije kada bude više KYC Pionira.
S druge strane, nagrade od Pionira sa KYC-em iz Sigurnosnog kruga će u ovom trenutku biti prebačene na Mainnet. Imajte na umu da prenosivi saldo prikazan na Mainnet ekranu u Pi aplikaciji trenutno ne uključuje ove nagrade za Sigurnosni krug. Stoga se očekuje da će količina Pi-a koja migrira u Mainnet biti veća od trenutno prikazanog prenosivog salda, ako je bilo koji član Vašeg Sigurnosnog kruga prošao KYC. Budući korisnički interfejs će ažurirati ovaj prikazani broj kako bi se uračunali delovi nagrada iz Sigurnosnog kruga koji postaju prenosivi.
Konačno, KYC naknada od 1 Pi će biti oduzeta od Vašeg prenosivog salda, koji će ići u fond za nagrađivanje “radne snage” validatora Pi zajednice.
Nakon početnog transfera na Mainnet, Pioniri mogu nastaviti da kopaju Pi kao i ranije u aplikaciji putem različitih vrsta doprinosa. Novo iskopani Pi će proći kroz isti proces pretvaranja u prenosivi saldo, spreman za sledeći Mainnet transfer koji će se automatski desiti kasnije kada ga mreža aktivira.